Svět přišel o dva výjimečné autory

Harper Lee

Jméno Harper Lee by vám mělo být víc než povědomé. Tato žena totiž dala vzniknout celosvětově slavnému a oceňovanému románu Jako zabít ptáčka z roku 1959, který se pouhé dva roky po vydání dočkal filmové adaptace s Gregory Peckem v hlavní roli, která si odnesla hned několik sošek prestižní Ceny Akademie (u nás známé jako Oscaři). Dlouhé roky byla kniha Jako zabít ptáčka (v originále To Kill a Mockinbird), která je mimo jiné na amerických středních školách povinnou četbou, autorčinou jedinou. Až vloni v létě vydala další knihu s názvem Jdi, postav hlídku, která je vlastně původní verzí Jako zabít ptáčka. V Česku vyjde letos. Sama autorka hovořila o vydání třetí knihy, toho už se ale bohužel nedožila.

Jen chvíli po Harper Lee zesnul italský velikán Umberto Eco, a to ve věku čerstvých 84 let. Jeho dílo je mnohem rozsáhlejší. Kromě slavného románu plného podobenství a náznaků Jméno růže (rovněž byl zfilmován a na mnoha českých školách zdobí seznam povinné literatury) je autorem románů jako Tajemný plamen královny Loany, Ostrov včerejšího dne či Pražský hřbitov, ale i odborných publikací jako například Dějiny krásy a Dějiny ošklivosti či Teorie sémiotiky. Byl přispěvatelem několika plátků, například měsíčníku II Verri, což byl časopis zasvěcený jazykovým experimentům. Čechům ale budou známější spíše jeho sloupky, třeba Poznámky v krabičkách od sirek. Umberto Eco je držitelem mnoha ocenění a čestných doktorátů na desítkách univerzit po celém světě.

Rok 2016 se zatím zdá být „bohatý“ na úmrtí výjimečných umělců, a to nejen z řad spisovatelů. V lednu zemřel zpěvák David Bowie a oblíbený herec známý ze série filmů o Harry Potterovi Alan Rickman, a to v pouhých 69 letech. Doufejme, že v dalších měsících nás bude čekat smutných zpráv o něco méně.

Zdroj fotografie: tagsecond.com

Autor: Anna Musilová