10 tipů na zdravé a chutné svačiny do školy, které ocení každý školák

zelenina

Školní rok je v plném proudu a s ním i každodenní příprava svačin pro vaše ratolesti. Kontrola domácích úkolů a příprava dítěte do školy je nyní na denním pořádku. A my vám tu přípravu trochu ulehčíme. Poradíme vám, jaké svačiny připravit, aby je děti rády snědly a pochutnaly si.

Jídlo během dne je důležité pro zdravý růst i soustředěnost při učení. Proto věnujte přípravě svačiny čas a připravujte vyváženou stravu.

Pokud máte zájem o další inspirace pro svačiny do školy, náš tip na článek od Apetitu vám může pomoci najít nové nápady a učinit přípravu jídel zábavnější 🙂

Většina dětí má ráda sladké, ale i zdravá jídla se dají nachystat tak, aby dítěti chutnala.

  1. Pestrá nabídka celozrnného pečiva

Základem dobré svačiny je kvalitní pečivo. Sáhněte po celozrnných variantách, které obsahují prospěšnou vlákninu. Často střídejte rohlíky, chléb, bagety či tortilly, aby děti neomrzela stále stejná svačina.

  • Domácí pomazánky podle originálních receptů

Oblíbené pomazánky můžete neustále obměňovat vlastními kreativními recepty. Připravte zdravější variantu z tvarohu, luštěnin, zeleniny či ořechů. Děti tak získají kvalitní bílkoviny a zdravé tuky.

  • Přidejte čerstvé ovoce a zeleninu

K svačině vždy přiložte kus sezónního ovoce či zeleniny. Mrkev, ředkvičky, rajčata, jablka, hrušky nakrájejte na menší kousky. Zkuste i méně obvyklé druhy jako baby špenát, kedluben či řapíkatý celer.

  • Proteiny z mléčných výrobků

Zdroj kvalitních bílkovin představují mléčné výrobky. Vsaďte na jogurty, tvaroh, cottage sýr či přírodní Lučinu na mazání pečiva.

  • Hrst ořechů a semínek denně

Přidejte hrst ořechů či semínek. Poskytnou zdravé tuky, vlákninu, proteiny i vitamíny. Dětem dodají energii na vyučování.

ořechy na svačinu
  • Domácí muffiny, sušenky či raw tyčinky

Namísto kupovaných sušenek upečte zdravé muffiny, sušenky či raw tyčinky podle osvědčených receptů. Použijte kvalitní ingredience.

  • Ovoce a zelenina jako sladká tečka

Jako zdravou sladkost nabídněte ovoce – banán, jablko či hrušku. Zkuste i méně sladkou variantu v podobě mrkve, ředkviček či žluté papriky.

  • Neloupané ovoce a zelenina s dipsem

Pro zpestření dejte celé jablko, hrušku nebo mrkev s dipsem – jogurtovým, lučinovým či hummusem. Děti tak budou jíst i neloupanou zeleninu.

  • Pitný režim je základ

Kvalitní svačina musí obsahovat nápoj – nejlépe vodu, ovocný čaj nebo ředěný 100% džus. Dbejte na dodržování pitného režimu.

2. Svačiny vtipně naaranžované

Hravá úprava jídla zaujme. Zkuste vytvořit zdobené mísy s ovocem, zvířátka či tvary ze zeleniny nebo přidat vlaječku do jídla.

A jak děti motivovat, aby snědly svačinu?

Je velmi důležité připravit stravu energeticky vyváženou, plnohodnotnou, ale také barevnou. Zapojte své děti a připravte společně svačinu pro celou rodinu. Běžte s dětmi do obchodu a nechte je vybrat si svačinový box podle jejich přání. Dejte jen pozor na materiál, box by neměl obsahovat BPA, BPS a ftaláty.

Vyzkoušejte naše tipy a připravte ratolestem chutné a zdravé svačiny plné vitamínů. Uvidíte, že s trochou kreativity jim poskytnete pestrou stravu, která podpoří jejich výkony ve škole.

V jazykové škole Pelican motivujeme naše studenty k aktivnímu životnímu stylu a zdravému stravování. Věříme, že správná výživa je klíčem k úspěchu.