Napište si úspěšný životopis!

psaní životopisu

Nezapomeňte na hlavičku

Velké procento lidí prostě schová základní informace o sobě někam do textu životopisu a potencionálnímu zaměstnavateli pak zabere spoustu času, než vůbec najde, na jaké číslo vám má zavolat, aby vás pozval na osobní pohovor. To je špatně. Veškeré stěžejní informace jako jméno, adresa, telefon či e-mail napište nahoru (třeba do záhlaví), ať jsou vidět hned na první pohled.

Fotografie v životopisu – ano či ne?

Přijde na to. Pokud si personalista výslovně nevyžádá přiložení fotografie (většinou ji chtějí třeba na hotelových recepcích, různých promo akcích atd.), vynechejte ji. Ucházíte-li se o zaměstnání za hranicemi ČR, zapomeňte na ni úplně. Zvlášť na Západě personalisté na vzhled neberou nejmenší ohledy; je naopak považován za jeden z diskriminačních faktorů.

Seřaďte informace od nejnovějších po nejstarší

Zaměstnavatele bude zajímat hlavně to, co jste dělali v posledních letech. Proto seřazujte svoje praktické zkušenosti logicky od nejnovějších po ty nejstarší. Totéž platí i o vzdělání: na první pozici uvedeme vysokou školu (i pokud jsme ji ještě nedokončili) a poté střední školu. Základní školu do životopisu neuvádíme vůbec. Její absolvování se považuje za samozřejmost.

Vynechejte poznámky o týdenních brigádách a uvádějte pouze relevantní informace

Všichni bychom měli mít na paměti, že životopis by měl obsahovat takové informace, které jsou stěžejní pro post, o který se ucházíme. I proto bychom měli vynechat zmínky o týdenních brigádách na strýčkově farmě – pokud není taková informace pro získání vysněné práce nijak přínosná, akorát by zbytečně odváděla pozornost od podstatného.

Nelžete

Informace, které o sobě uvedete, by měly být stoprocentně pravdivé. Dříve či později by se na vaši lež přišlo a měli byste z toho zbytečné nepříjemnosti. Proto se lhaní raději předem vyhněte.

jak na životopis

Vyzdvihněte své přednosti

Do životopisu zcela jistě nepatří jenom e-mailová adresa a kolonka s praxí! Řekněte potencionálnímu zaměstnavateli, proč by si měl vybrat právě vás! Jste svědomití, samostatní a přistupujete k práci pozitivně a zodpovědně? Napište to tam! Ovládáte skvěle MS Office a píšete všemi deseti? Podělte se o to! Takové dovednosti a vlastnosti přece nejsou samozřejmostí u každého, tak dejte vědět o tom, že vy je máte.

Patří do životopisu i záliby?

Není nutné je uvádět. Čtenáři vašeho životopisu to pouze napoví, jestli jste spíš extrovert či introvert, což by mohlo být pro některé pozice rozhodující. Hlásíte-li se na pozici vedoucího nějakého týmu a vaším největším koníčkem je čtení a osamocené procházení lesem, moc vám to neprospěje. Pokud ale milujete týmové sporty a rádi něco organizujete (ať už se třeba jedná pouze o plánování společných večeří s kamarády), napište to tam!

Autor: Anna Musilová