Jak se zlepšit v angličtině

poslouchání angličtina

Čtěte

To je základní atribut úspěchu – čtení je nejlepší způsob, jak vidět naučenou gramatiku a slovíčka v praxi, v kontextu. Ten je, jak známo, nesmírně důležitý, obzvlášť v angličtině. Zatímco čeština má totiž pro jeden význam desítky slov (synonym), anglická slovíčka mají naopak desítky různých významů, a proto je důležité učit se jim porozumět jako součásti textu. V knihovně si můžete půjčit nespočet anglických knih (některé jsou dokonce bilingvní, což znamená, že na jedné straně máte anglický text a na protější rovnou český překlad) nebo si vyhledejte texty na internetu – novinové články, povídky, krátké úvahy. To všechno vám poslouží.

Poslouchejte

Samozřejmě k naučení té správné spisovné angličtiny je nejlepší poslouchat zprávy a podobně. I u nás je možné naladit zahraniční televizní stanice a dají se najít i on-line, ale upřímně, koho by to bavilo? Pokud si denně pustíte pár epizod Přátel v originálním znění a zapnete k tomu anglické titulky, procvičíte si angličtinu stejně dobře, a ještě zvýšíte své šance, že u toho setrváte. Pozor ale na anglické texty písniček. Tam gramatická pravidla překrucují, jak se jim zachce, aby to „znělo“, a výsledek je (aspoň z jazykového hlediska) otřesný a naprosto nevhodný k učení jazyka. Ačkoliv samozřejmě nemluvím o všech interpretech a všech písních.

Pojmenujte věci

Jsem si jistá, že umíte nespočet anglických slovíček, kolik z nich ale opravdu dokážete využít v každodenních situacích? Když jdete nakupovat a ptáte se na něco prodavačky, zkuste si tu samou situaci (klidně i z její strany) odříkat v cizím jazyce. Procházíte se po ulici a míjíte věci, zvířata, stromy. Pojmenujte je v angličtině. Určitě odhalíte každý den aspoň jedno slovíčko, které neznáte a měli byste.

Konverzujte

Najděte si kamaráda, který se chce trénovat v jazyce stejně jako vy a mluvte s ním. Nemusíte anglicky hovořit celý den, stačí třeba půlhodinka denně. Procvičíte si schopnost reagovat rychle a bez předem připravených a promyšlených replik, což vás nesmírně obohatí. A mimo to – učíte se i z chyb druhého, nejenom z těch svých. Pokud se stydíte mluvit s druhým, zkuste dopisování. A pokud ani to nechcete dělat, zavřete se v soukromí a mluvte nahlas sami se sebou. Najděte si téma a třeba deset minut o něm veďte bez přestávek a předem připravených vět monolog. I to pomůže.

poslouchejte angličtinu

Nebojte se chyb

Každý je dělá  – dokonce i rodilý mluvčí občas zapomene přidat na konec slovesa u třetí osoby v přítomném čase prostém. No a co? Přestaňte s neustálou sebe-korekcí a cenzurou, a prostě mluvte, pište, zkrátka používejte jazyk aktivně. Pořád je to lepší, než když nebudete dělat nic – koneckonců, to vám k odstranění těch chyb už vůbec nepomůže.

Výše uvedené tipy se samozřejmě dají aplikovat na jakýkoliv jiný jazyk. Angličtinu jsem použila v podstatě pouze jako příklad, protože anglicky se učí nejvíce lidí, je nejvíce žádaná a materiály ke studiu jsou dostupnější, než u jiných jazyků.

Zdroj fotografie: http://www.weheartit.com

Autor: Anna Musilová