Jak se připravit na SCIO testy a uspět

student - scio

Opět jako každý rok se blíží období přijímaček na vysokou školu.  Jejich úspěšné zvládnutí a přijetí na vysokou školu je pro mnoho mladých lidí zásadní. O tom, jak nepodcenit přípravu na Scio testy se dočtete v následujícím článku.

Co jsou to testy SCIO?

Testy od společnosti SCIO jsou v posledních letech nejužívanějším komplexním typem testů pro přijetí na vysokou školu. Obsahují širokou škálu testů z nejrůznějších oblastí, ať už testy jazykové (němčina, angličtina, španělština), se zaměřením na přírodní vědy (chemie, matematika) nebo test zkoumající základní dovednosti a schopnosti (test OSP). Pokud se o nich chcete dozvědět podrobněji, pokračujte ve čtení.

SCIO testy mají oproti jiným testům mnoho výhod:

  • Konají se ve více termínech. Máte na některé testy (podle toho, zda fakulta a škola uznává všechny termíny) až 6 pokusů. Můžete si tak postupně vylepšovat svůj percentil.
  • Nemusíte jezdit daleko od domova a složitě hledat místo konání testu. Testy probíhají zároveň v různých městech po celé České republice.
  • Komplexnější příprava. Na internetu i v knihkupectví naleznete nejrůznější podklady pro tyhle testy, ať už jsou to učebnice, vzdělávací videa nebo přípravné kurzy.
  • Verze minulých testů na internetu. Můžete si doma zkusit test „nanečisto“ i s časovým limitem a nebýt tak později ve stresu.
  • Vaše výsledky vidíte přehledně na internetu na jednom místě. Později je fakulta obdrží, vy se nemusíte o nic starat.

Jednotlivé testy jsou rozděleny do několika podoblastí tak, aby pokryly co nejširší škálu znalostí a dovedností a prověřily tak nejen vaše logické a usuzovací schopnosti (testy OSP, matematika), ale také to, jak důkladně jste se připravili-tedy to, co jste se naučili nejen ve škole, ale především co jste se naučili vy sami doma (test ZSV).

Jaké typy testů vás mohou čekat?

Tip: Zjistěte si všechny dovolené pomůcky u testu. Možná budete dokonce moct použít i kalkulačku!

  • OSP – Obecné studijní předpoklady, nejčastěji požadovaný typ testu. Není to typ vašich znalostí, ale spíše dovedností a logického myšlení. Test je rozdělen na dva oddíly – verbální a analytický. Verbální oddíl trvá 35 minut, skládá se z 33 úloh a testuje hlavně práci s jazykem a porozumění textu. Analytický oddíl trvá 50 minut, skládá se opět z 33 úloh a testuje hlavně matematické znalosti na úrovni základní a střední školy.
  • ZSV – Základy společenských věd, trvající 60 minut a obsahující stejný počet úloh. Znalostní test pokrývající podrobněji učivo společenských věd na střední škole. Skládá se ze tří oddílů: Člověk a společnost (úlohy z psychologie, sociologie, filozofie), Stát a právo (politologie a právo), Hospodářství a svět (ekonomie, evropská integrace a moderní dějiny od 1848 do současnosti).
  • Matematika – na řešení 30 úloh máte devadesát minut a obsahuje poznatky z algebry, analytické geometrie nebo kombinatoriky.
  • Biologie – Test trvá 40 minut a je sestaven ze 40 úloh. Oblasti, které test pokrývá, jsou biologie člověka, botanika, zoologie nebo genetika.
  • Chemie – test sestaven ze 30 úloh trvající 40 minut. Testuje hlavně znalosti z anorganické a organické chemie a biochemie.
  • Jazyky – němčina, angličtina, španělština. Testy jsou přibližně na úrovni B2 a na řešení 60 úloh máte 60 minut. Skládá se ze slovní zásoby, porozumění textu nebo gramatických cvičení.  

Tip: Zjistěte si všechny dovolené pomůcky. U testu z chemie budete dokonce moct použít i kalkulačku!

Kdy začít aneb je lepší krátkodobá nebo dlouhodobá příprava

Ti pečlivější z vás už v tomto období uvažují o tom, jak se budou na testy SCIO a první termín ze šesti možných připravovat.  V pěti následujících krocích se dozvíte o tom, jak se dlouhodobě připravovat aniž byste ztratili motivaci.

Dlouhodobá příprava

1. Začněte hned.

Pokud se budete neustále přemlouvat ve stylu „začnu v pondělí, tak to nevyšlo, začnu v pátek“ nikdy vlastně s přípravou nezačnete, nebo začnete příliš pozdě a u testu neuspějete.  Nejlepší je začít hned, hned si začít vyhledávat informace, prohlížet minulé verze testů nebo sledovat videa o průběhu testů. Nejlepší je také se co nejdříve přihlásit na termín testu nebo přípravné kurzy-to vás donutí začít něco dělat.

2. Zpříjemněte si přípravu.

Učení přece nemusí hned být utrpení, může to být příjemně a hlavně užitečně strávený čas.  Důležité je, aby byla místnost, ve které se učíte dobře osvícená a místo pohodlné a uklizené. Neučte se ale v leže – můžete snadno ztratit koncentraci. Učení také podporují spíše teploty nižší než vyšší, místnost dobře vyvětrejte-čerstvý vzduch pomůže okysličit mozek.

Také nové a pěkné věci mohou pomoci při učení.  Sada zvýrazňovačů nebo desky s papírem 0 – uvidíte, že se vám poznámky budou psát mnohem lépe.

Tip: Odměňujte se! Za každou sérii učení se odměňte něčím, co máte rádi-kousek čokolády nebo ovoce.

3. Připravujte se systematicky

Pokud chcete, aby vaše příprava byla komplexní, měli byste se připravovat pravidelně v určitém množství. Řekněte si třeba, že teď se budete zaobírat jednou oblastí a za hodinu druhou (není dobré jeden den neustále projíždět třeba matematiku – demotivuje to) a zítra zase něco jiného.

Vymezte si klidný čas určený jen na učení a nic jiného. Nezoufejte, když vám to některé den nepůjde a ztratíte motivaci. Raději si dejte volno, další den vám to půjde mnohem lépe. Důležité je však vytrvat a nevzdávat to při prvním náznaku neúspěchu.

4. Připravujte se z různých zdrojů.

K dosažení lepších výsledků je důležité pokrýt co největší množství potřebných informací z různých zdrojů. Můžete tak třeba zjistit, co vám vyhovuje méně a co více.

  • Přípravné kurzy vám poskytnou přípravu pravidelnou a dlouhodobou. Pokud tedy máte problém s pravidelností, nebo se lépe učíte poslechem informací, zvolte kurz.
  • Minulé verze testů. Výhodou je hlavně to, že vidíte test před sebou, zapamatujete si to, jak jdou jednotlivé části po sobě a později při „opravdovém“ testu budete moct postupovat rychle (nebudete zmatkovat).
  • Učebnice. Učebnice vám poskytnou komplexní přípravu. Obsahují všechny typy úloh, jejich řešení, cvičné testy a navíc i vysvětlivky k příkladům. Pokud vám tedy dělá problém nějaká část, můžete si snadno na několika příkladech nacvičit strategii postupu k dosažení správného výsledku.
  • Videa na internetu. Něco jako přípravné kurzy, ale z pohodlí domova. Internet jich obsahuje velké množství, proto dbejte na kvalitu.

5. Den před testem relaxujte.

Poslední den před testem může být nejkritičtější. Budete se stresovat, mít strach a nebudete vědět, co se učit víc. Řeknu vám to rovnou, nemá to smysl. Zavřete všechny učebnice, schovejte podklady. Den před testem byste měli věnovat sami sobě a relaxaci.

Odpočiňte si, běžte brzo spát, ať jste odpočatí nebo si dejte relaxační koupel. Věřte mi, že den před testem už do mozku ve stresu stejně žádné podstatné informace nedostanete.  Nebojte, po dlouhodobé a komplexní přípravě, kterou jste právě podstoupili, jste dokonale připraveni!

Tip: V den samotného testu dostatečně pijte a snažte se do sebe přes nervozitou stažený žaludek dostat alespoň nějaké jídlo. K dodání energie by vám mohl pomoci hroznový cukr.

Krátkodobá příprava

Právě jste zjistili, že na svoji vysněnou školu potřebujete vlastně test SCIO. Než začnete zmatkovat, přečtěte si, jak v 5 krocích jak můžete úspěšně složit přijímací zkoušku a zachránit tak svoji budoucnost.

1. Uklidněte se.

Já vím, že vás teď musí zaplavovat stres a panika. Důležité však je utřídit si myšlenky a neztrácet další čas zmatkováním a prokrastinací. Nezaobírejte se tím, co jste promeškali, ale tím, co můžete ještě stihnout. Začnete tím, že se k testu přihlásíte.

2. Vyberte si, z čeho se budete učit.

Tím, že máte méně času, nemůžete trávit dlouhé hodiny sledováním videí na internetu, raději zhlédněte dvě nebo tři věcná videa, která budou mít podstatnou informační hodnotu. Raději si kupte učebnici a stáhněte si minulé verze testů, to bude mnohem praktičtější. Teď totiž potřebujete natrénovat hlavně to, jak budete během testu postupovat, aby vás nic nezaskočilo.

3. Jeďte naplno.

Strategie a časový plán je sice důležitý, u krátkodobé přípravy je však mnohem důležitější množství informací, které do hlavy dostanete. Proto si k učení sedněte a intenzivně se učte co nejdelší dobu s krátkými přestávkami na jídlo, nebo vyvětrání pokoje.

Tip: Hodně pijte, příprava může být vyčerpávající. Abyste předešli bolestem hlavy, dejte si hořčík v jakékoliv formě – podporuje správnou funkci nervového systému.

4. Nevzdávejte to.

Řeknu to přímo, nemůžete si dovolit přestat. Myslete pozitivně, nedeprimujte se negativními myšlenkami a hlavně pokračujte v učení. Pokud opravdu máte tendence se na všechno vykašlat, udělejte si krátkou přestávku a zamyslete se nad tím, zda vám těchto pár hodin učení opravdu nestojí za přijetí na vysokou školu a kvalitní budoucnost.

5. Den před testem relaxujte.

Poslední krok krátkodobé přípravy je stejný, jako u dlouhodobé. Pořád totiž platí, že nejlepší je přijít na test odpočatý a nevystresovaný.

Tip: Nezapomeňte na občanku! Černý fix, občanský průkaz a láhev s pitím jsou další věci, které potřebujete.

Co když neuspěji?

Pokud se to napoprvé nepodaří, nezoufejte. Neztrácejte hlavu, nikdo nedosáhne napoprvé, často i napodruhé výsledků, které by si představoval. Máte ještě několik pokusů, které můžete využít k dosažení svého snu.  Přihlaste se na další termín a zintenzivněte svoji přípravu.

Co to tedy všechno znamená?

Nestresujte se, nezmatkujte a opřete se pořádně do práce, která vás čeká – to je základ k úspěchu. Pokud se chcete připravovat po delší dobu, máte hned několik možností, jak se učit a navíc pokryjete větší množství informací a test vás tak nemůže zaskočit.

Pokud jste se připravit nestihli a volíte krátkodobou přípravu, nevzdávejte to, ještě není všechno ztraceno. Nyní nezbývá než popřát pevné nervy a úspěšné složení přijímací zkoušky! Doufám, že vám na této cestě tento článek pomohl a během přípravy jste se tak cítili mnohem jistější a informovanější.

Více o přípravě na testy Scio OSP si můžete přečíst v učebnici Obecné studijní předpoklady.  

Matěj Vitouch, Odula.eu