Mějte svůj pracovní prostor uklizený
Když pracujete/studujete, je důležité, abyste kolem sebe měli pořádek. Věci, které k práci nutně nepotřebujete, by vás zbytečně rozptylovaly a odváděly vaši pozornost jinam. To ale neznamená, že musíte mít na stole jen tužku a papír. Dekorace a drobnosti jako například vonná svíčka, květina nebo rámeček s fotografií udělají váš „work space“ více osobní a příjemný na pohled, což nikdy není od věci. Naopak je nevhodné mít na stole poházené papíry, knihy, které zrovna nepotřebujete, nebo jídlo.
Změňte pole působnosti
Pokud dlouho pracujete stále na jednom místě, začnete se cítit sklíčeně a vystresovaně, což vaší produktivitě zrovna neprospěje. Popadněte laptop a knihy a jděte si sednout do kavárny. Společnost druhých lidí vám může prospět – třeba potkáte nějakého smíška, který vám propůjčí trochu té pozitivní energie, která je pro práci tak důležitá. Jestli jste ten tichý typ člověka, který kolem sebe při práci nesnese ani živáčka, vyměňte pracovnu za obývací pokoj, kuchyň nebo zahradu. I taková malá změna dokáže divy!
Nastavte si budík
Pro váš pracovní den bude nejefektivnější, když si ho rozdělíte na menší časové úseky, mezi které vložíte pravidelné přestávky. Pokud se například učíte náročnou látku nebo musíte číst (či psát) dlouhý text, je užitečné si daný úkol „dávkovat“. Sáhňete tedy po budíku (mobilu) a nastavte si jej tak, aby zazvonil např. za třicet minut od chvíle, kdy jste začali pracovat. Během pracovní půlhodiny se nevěnujte ničemu jinému a plně se soustřeďte na práci, která je před vámi. A jakmile se ozve alarm, hurá na pauzu! (Dejte si ale pozor, aby netrvala celý den.)
Poslouchejte hudbu
Paradoxně ale nedoporučuju poslouchat vaše oblíbené písničky. Z vlastních zkušeností vím, že ty odvádí pozornost dokonale. Začnete si zpívat a dělat nesmyslnosti, ani nevíte jak. Naopak meditační hudba či zvuky přírody (déšť, mořský příboj, šum listů) fungují dokonale. Pokud nežijete sami a nesnášíte ucpávky do uší, je tohle skvělý způsob, jak eliminovat nežádoucí hluk a zvýšit vaši schopnost soustředit se.
Organizujte
Pracovní rozvrh vám ušetří čas i stres. Veďte si diář, který si bude všechny důležité věci pamatovat za vás, a pak jeho obsah postupně přepracujte do takzvaných „to-do lists“ čili seznamů věcí, které chcete za den/týden/měsíc stihnout. Já osobně preferuji denní seznamy. Vždycky si vypíšu, co mě daný den čeká, a seřadím jednotlivé úkoly podle priority (mám-li možnost vybrat si, čím začnu), přičemž se snažím vždycky stůj co stůj splnit první tři položky. Samozřejmě, že se občas stane, že nestihnu všechno, co si napíšu na seznam, a to hlavně tehdy, kdy tam toho zařadím moc a přecením tak svoje síly. Proto doporučuji psát si při denním plánování maximálně sedm položek (pokud jsou časově náročnější). Nestane se vám pak, že některé položky budete neustále odsouvat na později, mohlo by vás to zbytečně stresovat.
Odpojte se
Všichni se určitě občas přistihneme, jak si místo práce prohlížíme facebook nebo instagram, případně esemeskujeme kamarádům. Sama vím, jak lákavé tyhle sociální drogy jsou, zvlášť, pokud něco dělat nechci a dělám to jenom proto, že mi nic jiného nezbývá. V tomhle ohledu mám slabou vůli. A tak když něco opravdu potřebuji udělat, vypnu si mobil, tablet a pokud nutně nepotřebuji používat internet na počítači, vypnu i ten. Zkuste to taky, odradí vás to od prvotního impulsu sáhnout po mobilu a donekončena prohlížet, co nového kdo sdílel a lajkoval.
Používejte barvy
Zvlášť pokud jste vizuální typ studenta, který si nejlépe pamatuje to, co vidí, pomůžou vám barvy učit se efektivněji. Barvy ovšem využijí i auditivní typy – jsou totiž skvělé k organizaci. Například já si všechny super důležité věci zvýrazňuji, a pak při rychlém pročítání poznámek vím, na co se mám zaměřit a nečtu zbytečnosti, které jsou dobré spíš jen pro jakousi ucelenost zápisu. Kromě barevných fixů a zvýrazňovačů se vyplatí používat i barevné štítky, které pro mě fungují jako takové záložky, a jsem díky nim schopná rychleji najít stránku/kapitolu/odstavec, který zrovna potřebuji.
Nezapomeňte na výživu
Možná jste zvyklí si k práci/studiu udělat pořádný hrnek kávy. Proč ne, taky mám kávu ráda, ale vašemu tělu mnohem víc prospěje pořádná dávka výživy a vitamínů. Nemusíte zrovna celý den vyvářet složitá jídla, aby tělo bylo spokojené, občas je to vážně rychlé a jednoduché. Stačí, když si uděláte ovocnou nebo zeleninovou šťávu (takzvané smoothie). Zabere to pár minut, je to snadné, zdravé a moc dobré! Co víc si přát? Spoustu receptů najdete samozřejmě on-line, já se inspiruju britskou blogerkou Ellou Woodward, které nedávno vyšla kniha Lahodně s Ellou. Když totiž tělo zásobíte živinami, nebudete se cítit unavení a ospalí a práce vám půjde lépe od ruky!
Jděte ven
Až si budete dělat přestávku, využijte ji k malé procházce nebo jiné fyzické aktivitě. Nemusíte mít za domem les ani louku, ale určitě se poblíž vašeho bydliště nachází alespoň menší park, kam si můžete jít na chvilku zaběhat a nadýchat se čerstvého vzduchu, protože jak známo, kyslík je potrava pro mozek, váš nejdůležitější pracovní nástroj. Pro lidi, kteří musí něco vymýšlet a vytvářet (ať už v rámci studia nebo práce), je příroda navíc skvělým prostředkem k načerpání inspirace! Venku vás múzy políbí spíš, než mezi čtyřmi zdmi a za zavřenými dveřmi.
Autor: Anna Musilová