Didaktický test z angličtiny bude hračka!

jazykové kurzy

Jsi ve čtvrťáku na střední škole a čeká Tě v letošním roce obávaná maturita? Pak jsi tady na správném místě, a to i v případě, že se třeba v letošním květnu maturitní zkouška nepovedla – a Ty čekáš na opravný termín v září.

Bude to následně druhé kolo přijímací zkoušky na vysokou školu nebo třeba pomaturitní studium angličtiny? Ať už bude maturita Tvůj první pokus, nebo třeba třetí, platí to stejné – informací, které Tě k úspěchu u didaktického testu přiblíží, není nikdy dost! Tak pojďme rovnou na to!

pomaturitní studium angličtiny

Časy, kdy se budoucí maturanti mohli uklidňovat tím, že maturitu nějak „okecají“, jsou tytam. Ať už se jedná o jazykové zkoušky pro naše studenty navštěvující pomaturitní studium nebo právě didaktický test u maturitní zkoušky – nároky na úspěšné složení stále narůstají –  a jak za chvíli poznáš, didakťák u maturity se tak úplně okecat skutečně nedá.

Nicméně, skvělou zprávou je, že se na něj dá dostatečně připravit natolik, abys ho zvládl levou zadní!

Ať už se pro přípravu na něj rozhodneš sám nebo třeba začneš navštěvovat přípravné kurzy angličtiny k maturitě. Ale, teď už zpět k didaktickému testu.

Důležitá část maturity z angličtiny – DIDAKTICKÝ TEST

Didaktický test je první částí maturitní zkoušky z jazyka – po něm tě pak čeká slohová práce (písemná část) a zkoušení ústní. Didaktický test má dvě části – poslech a čtení s porozuměním.

Oba druhy cvičení ze střední určitě moc dobře znáš – což vlastně nemusí být tak úplně počáteční výhodou, jelikož pro studenty, kteří vědí, že je čtení či poslech jejich noční můrou, se pak stává test o to větším strašákem, což nám potvrdili taky naši letošní studenti navštěvující pomaturitní studium němčiny, angličtiny a dalších jazyků. 

poslech a porozumění textu

Poslech, porozumění čtenému textu i gramatika

Poslechová cvičení nejsou žádnou novinkou, jejich úkolem je ověřit dovednost studentů porozumět mluvenému jazyku. Pro studenty bývají u testů právě tato cvičení tou největší noční můrou. Pro ty, kteří neradi čtou, je zase velkým strašákem část věnující se porozumění čtenému textu.

Obvykle totiž v krátkém časovém limitu musíte číst, číst a číst, a co víc, z přečteného textu si informace taky zvládnout přeložit, zapamatovat a na jeho základě zodpovědět otázky.

V didaktickém testu Tě nemine ani gramatická část. Jedná se sice pouze o jedno cvičení, nicméně, o to víc je důležité. Body za jednotlivé části se totiž sčítají dohromady, přičemž hranice úspěšnosti u didaktického testu je 44 %.

Když to převedeme na body – můžeš u testu získat maximálně 95 bodů, není tedy těžké si spočítat, že minimální bodový zisk, který Ti zajistí úspěšnost u didaktického testu, je 42.

jazykové zkoušky

Co je klíčem k úspěchu?

No přece včasná příprava! Ať už jazykové kurzy angličtiny na Tvé škole byly jakékoliv, není čas se na kvalitu výuky nyní vymlouvat. A jestli Tě maturita čeká v květnu, je nejvyšší čas s přípravou začít.

Dobrou zprávou totiž je, že se v didaktickém testu různé druhy cvičení často opakují, není tedy těžké se na něj dobře připravit.

Tipy PELICAN: Že se bojíš poslechu? Zkus začít poslouchat podcasty v angličtině. Pusť si na Youtube nějakého blogera, který mluví o tématech, která Tě zajímají. Poslouchej Ted Talks. Nevěříš si ve čtecí části?

Kup si knížku v angličtině, kterou jsi četl ve svém rodném jazyce. Nebo začni pomalu s různými články na internetu, opět o tématech, která Tě zajímají. To všechno jsou malé krůčky k tomu, abys v jazyce nabyl potřebné sebevědomí – a znalosti!

A jestli se maturity přeci jen opravdu hodně bojíš, přijď za námi do PELICANA. S přípravou nejen k didaktickému testu, ale i k dalším částem maturitní zkoušky, Ti více než rádi pomůžeme!

Tvůj PELICAN