Chcete jít studovat ruštinu na univerzitu? Udělejte si místo přijímaček zkoušku B1!

Přijímací zkoušky na vysoké školy se blíží nezadržitelným tempem. Možná i vy před sebou máte velké rozhodování, jakým směrem se vydat a co vlastně chcete příští roky (nebo celý život) dělat. Držíme vám palce! Pokud vás láká naučit se perfektně jazyk, konkrétně ruština, tak zbystřete.

Na některé vysoké školy je možné pro splnění přijímacích zkoušek doložit znalost jazyka na úrovni B1. Takže pokud víte, že byste tuto úroveň splnili, není nic jednoduššího, než si Osvědčení o znalosti jazyka na úrovni B1 udělat!Jak je zkouška B1 certifikovaná? Co obnáší a jak dlouho trvá, než dostanete Osvědčení? Jak se na ni připravit? To vše vám zodpovíme v našem článku, tak čtěte dále a dozvíte se vše potřebné.

Ruština na univerzitě

Při studiu bakaláře na univerzitě (například na té brněnské Masarykově) se naučíte bez obtíží komunikovat v ruštině, budete schopni porozumět různým textům (od odborných, přes každodenní až po umělecké) a také je interpretovat. Ruština je nejen praktická z jazykového hlediska, protože je to nám blízký slovanský jazyk, ale také je to jazyk velkých spisovatelů jako Dostojevského nebo Puškina.

Přijímací zkoušky na tento obor vyžadují obecné znalosti ověřené Testem studijních předpokladů a také oborovým testem, který počítá se znalostí ruštiny na úrovni B1. Nebo se můžete přijímačkám úplně vyhnout složením zkoušky na úrovni B1. Ale pozor! Vždy si aktuální informace ověřte na stránkách univerzity.

Co obnáší zkouška B1?

Zkouška B1, po jejímž úspěšném složení dostanete Osvědčení o znalosti jazyka, je standardizovaná zkouška certifikovaná pod Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy. Pokud chcete tuto zkoušku úspěšně složit, musíte projít dvěma částmi – písemnou a ústní.

Písemná část ověřuje porozumění čtenému a vyslechnutému textu spolu s gramaticko-lexikálním testem. Pokud tuto písemnou část zvládnete na více jak 60 %, přecházíte k části ústní, ve které mluvíte na jedno z běžných témat jako je škola, práce, rodina, sport nebo volný čas.

Celá zkouška trvá přibližně tři hodiny a jakmile jí úspěšně zvládnete, ihned po skončení dostanete Osvědčení o znalosti jazyka na úrovni B1. Je to zkrátka jednoduché – není ani potřeba trefit se do speciálních termínů. Na zkoušku se můžete přihlásit kdykoliv a individuálně si ji domluvit. Hlídejte si proto jen termíny přihlašování na univerzitu!

Jak se na zkoušku připravit

Nejlepším způsobem, jak se na zkoušku připravit, je určitě kurz ruštiny. V tomto případě pak doporučujeme kurz individuální, protože máte jasný cíl, za kterým jdete – složit zkoušku B1. V individuálním kurzu ruštiny s lektorem nebo lektorkou probíráte cíleně to, co vám nejde a co je potřeba zlepšit. A tyto kurzy jsou také flexibilní a přizpůsobí se vám na maximum!

Pokud byste chtěli jít studovat ruštinu na univerzitu, toto osvědčení se vám bude hodit nejen pro prominutí přijímaček! Vrhněte se do toho a domluvte si svůj termín zkoušky. Pokud máte jakékoliv otázky, zavolejte nebo napište do Jazykové školy PELICAN, kde vám poradí se vším, co potřebujete vědět.