Zjistěte, jaký jste studijní typ, a učte se efektivněji

Zjistěte, jaký jste studijní typ, a učte se efektivněji

Vydáno: 31.12.2015

Pokud nepatříte mezi šťastlivce s fotografickou pamětí, kterým stačí se na látku podívat jednou a hned ví, oč jde, nejspíš musíte vynaložit při učení nějaké to úsilí. Práci si ale můžete usnadnit, když zjistíte, jaký jste vlastně student neboli studijní typ, a na základě toho se učit tak, jak to právě vám bude vyhovovat nejlépe a zároveň to bude i nejefektivnější, protože o to jde především.

Nejprve si vysvětlíme, co to vlastně ten studijní typ je. Není to ani tak o nás, naší svědomitosti, píli a přístupu ke studiu jako celku, jako spíše o stylu, kterým se učíme a zapamatováváme si nové informace. Existují tři typy a podle toho rozlišujeme i typy studijní. O prvních dvou jste pravděpodobně slyšeli v hodinách společenských věd. Je to typ auditivní a vizuální. Ten třetí je kinestetický. Teď si o nich pojďme povědět něco bližšího…

Auditivní typ

Pokud jste tento typ studenta, pamatujete si nejlépe to, co slyšíte. Dáváte-li na hodinách či přednáškách pozor, máte z poloviny vyhráno, protože se doma už nemusíte přípravě věnovat tak intenzivně a můžete se učit i formou relaxace. To znamená, že si k tématu pustíte různá povídání či dokumenty, čímž si látku skvěle osvěžíte a bude to pro vás přínosnější, než kdybyste ji celou znovu četli z knih. Pozor ale, pokud patříte k lidem, kteří se sice skvěle učí formou poslechu, ale nedokáží od sebe rozlišit podstatné a nedůležité. Z přednášek si pak můžete odnést víc nadbytečných detailů než to, co je zcela esenciální. Proto si přece jen pište poznámky a doma si je pak třeba přeříkejte na diktafon nebo do počítače a několikrát si je pusťte, aby se při zkoušce mozek dokázal soustředit na věci, co jsou opravdu zásadní.

Vizuální typ

Vizuální typy studentů jsou protipólem těch auditivních. Pravděpodobně si budou pamatovat spíše to, co měl profesor v den přednášky na sobě a co bylo napsané na tabuli, než to, co zrovna říkal. Ale nevěšte hlavu. Stačí, když svoje „nedostatky“ obrátíte v něco, čeho se dá plně využít. Vybavte se zvýrazňovači, štítkovačem, barevnými papírky a propiskami. Zakreslujte, graficky znázorňujte, rýsujte. Budete mít sice víc práce, než auditivní typy, ale zato větší jistotu, že si učivo zapamatujete. A navíc: vaše poznámky budou vypadat skvěle!

Kinestetický typ

Neboli typ pohybový. Pokud jím jste, pak při učení nejspíš nevydržíte na místě, ale chodíte neustále dokola, nebo se vrtíte, když si látku přeříkáváte a bohatě u toho gestikulujete. Ať tak či onak, základním kamenem vašeho stylu učení je více praxe, méně teorie. Proto (pokud jste studenty například přírodních věd), choďte na všechna možná laboratorní cvičení a nezahazujte ani fyzikální či matematické sbírky, kde si můžete naučenou teorii vyzkoušet v praxi. Stejně tak vám dobře poslouží různé testy a cvičení na internetu nebo vlastnoruční psaní poznámek. Pro kinestetické typy jasně platí motto: „Řekni mi a já zapomenu. Ukaž mi a já si zapamatuji. Nech mne to dělat a já pochopím."

Nejste-li si jistí, kterým typem přesně jste, zkuste si udělat test na stránce v odkazu, který by vám měl napovědět: http://datapro.poradcevpk.cz/121-didakticke_pomucky:_ucebni_typy_ii

Zdroj fotografie: http://lakesiderooms.com.au/

Autor: Anna Musilová

Další články z rubriky

Jeden den na Gibraltaru

Anna Musilová | 26.06.2017

Jeden den na Gibraltaru

Když zaparkujeme auto v andaluském pohraničním městečku a projdeme pasovou kontrolou,…

Balabán píše o smrti naléhavě i s něhou, patosu a kýči se úspěšně vyhýbá

Zeptej se táty je posledním dílem Jana Balabána, který zemřel krátce před jeho dokončením.…

Volá Londýn aneb prodloužený víkend v britské metropoli

Je deset večer, čtrnáctého září. S čtveřicí kamarádek přijíždíme po celodenním cestování…


© 2019, www.studentbrana.cz - všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Nahoru ↑