Tip na výlet: Morava

Tip na výlet: Morava

Vydáno: 18.09.2016

Jak se tam dostanete?

Nejlépe autem. V případě, že byste se rozhodli cestovat třeba vlakem doporučuji vzít si s sebou kola. Na Jižní Moravě je totiž spousta krásných míst, ale jsou od sebe poměrně vzdálená a autobusové spojení mezi nimi nebývá tak časté (pokud vůbec nějaké je), čili byste byli výrazně časově omezeni jízdními řády, zvlášť o víkendu. Autem je přemísťování hračka a na kole zrovna tak.

Kde se ubytovat?

Nejluxusnější ubytovací zařízení je bezpochyby Vinařství U Kapličky, které můžete znát z různých reklam, seriálů, ale i filmu Bobule. Za nocování si tam ale připlatíte. Stejně malebné jsou i menší penziony a apartmány, které vyjdou o poznání levněji (od dvou set za noc výš) a navíc máte soukromí. A často i vlastní vinný sklípek se skvělým domácím vínem! Mohu doporučit apartmány ve Velkých Pavlovicích (strategicky položené městečko, odkud se snadno a rychle dostanete k okolním památkám) – například soukromý apartmán Bobule nebo André.

Co všechno stojí za vidění?

Určitě stojí za to vidět Lednicko-valtický areál. Co to přesně znamená? Zámek Valtice, jeho zahrady a přilehlé antické památky. Ano, správně. Morava se hemží monumenty v řeckém stylu – najdete tady například kolonádu na Reistně, Apollonův chrám, Tři Grácie nebo také Dianin chrám známý jako Rendez-vous. Zámek Lednice určitě stojí za prohlídku, zvlášť reprezentační sály, krásné zahrady a botanická zahrada. Vyšlápněte si na také minaret, odkud uvidíte celý lednický areál z ptačí perspektivy. Nezapomeňte navštívit také Dívčí hrady, zříceninu na kopci, odkud je nejlepší výhled na vodní nádrž Nové Mlýny. Za návštěvu stojí i malé městečko Mikulov s tamějším zámkem, jeskyně na Turoldu s průzračným skalním jezírkem a Svatý kopeček, kde se nachází chrám, a opět je z něj nádherná vyhlídka na Mikulov i okolí.

Rozhodně ochutnejte co nejvíce tamních vín a ptejte se na cokoliv, co vás bude zajímat (a můžete se ptát prakticky kohokoliv)! Moravané jsou opravdoví vinaři, o víně vám poví první poslední a jejich „přednášky“ jsou určitě mnohem zajímavější, než ty školní, tak toho využijte.

Autor: Anna Musilová

Další články z rubriky

Jeden den na Gibraltaru

Anna Musilová | 26.06.2017

Jeden den na Gibraltaru

Když zaparkujeme auto v andaluském pohraničním městečku a projdeme pasovou kontrolou,…

Balabán píše o smrti naléhavě i s něhou, patosu a kýči se úspěšně vyhýbá

Zeptej se táty je posledním dílem Jana Balabána, který zemřel krátce před jeho dokončením.…

Volá Londýn aneb prodloužený víkend v britské metropoli

Je deset večer, čtrnáctého září. S čtveřicí kamarádek přijíždíme po celodenním cestování…


© 2019, www.studentbrana.cz - všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Nahoru ↑