Tip na výlet: Londýn

Tip na výlet: Londýn

Vydáno: 22.09.2016

Navštívit jen tak západní metropole, aniž by do nich jeli studovat nebo pracovat, je pro studenty jen těžce dosažitelné, protože města jako Paříž nebo Londýn jsou drahá. Domov královny Alžběty je ale teď finančně dosažitelnější, než dřív, a to díky odchodu Velké Británie z Evropské unie. Libra poklesla z téměř čtyřiceti korun za libru na třicet a u leteckých společností se dají sehnat letenky už kolem pěti set za jednu cestu (tisíc korun za zpáteční letenku). Doporučuji vyhledat spoje z Brna na letiště London Stansted – pravidelnou linku mezi těmito dvěma městy létá například nízkonákladová společnost Ryanair.

Na serveru Booking.com můžete najít velmi levné ubytování v hostelech nebo tzv. dormitories, což jsou sdílené ubytovny, a většinou k platbě ani nepotřebujete kreditní kartu, jako při rezervování ubytování v dražších hotelech. Tyto hostely jsou i v centru, popřípadě blízko zastávek metra, takže se do srdce Londýna dostanete odkudkoliv během dvaceti minut. Ceny za noc se pohybují od dvou set korun výš. Pokoje se většinou odemykají kartou, kterou nedoporučuji dávat blízko k mobilním telefonům – je elektronická a snadno se tak rozbije.

A ještě jeden užitečný tip! Při cestování po Londýně se vyplatí mít zařízenou Oyster card, která stojí pět liber (zálohu vám při vrácení karty dají zpět), seženete ji v automatech na stanicích a platí jak na metro, tak na autobusy. Když do ní investujete nějakých dvacet liber, postupně vám (při častém ježdění) peníze začne vracet, takže nemusíte třeba několik dní vůbec dobíjet a můžete jezdit, kam se vám zamane. Vyplatí se víc, než denní jízdenka za 12 liber.

A co při prohlídce Londýna nezmeškat? Pokud jste student, budete mít minimálně zlevněný vstup do většiny muzeí a galerií. Za vidění stojí Národní galerie (tam je vstup dokonce úplně zadarmo), Přírodopisné muzeum a muzeum voskových figurín Madame Tussauds, kde je vstup sice trochu dražší, ale zato se opravdu vyplatí. Nezmeškejte ani kouzelný výhled z London Eye, procházku podél Temže v okolí Westminster Abbey a Big Benu, kde uvidíte a uslyšíte mnoho skvělých pouličních umělců, Picadilly Circus, Oxford Street, Baker Street a muzeum s viktoriánským obchodem Sherlocka Holmese, procházku po Green Park a St. James‘ Park u Buckinghamského paláce a samozřejmě moderní centrum, u kterého se nachází i jedna z dominant Londýna – Tower Bridge. Obzvlášť krásný je v noci. Můžete navštívit i Covent Garden a její rozmanité obchůdky, Kings Cross Station a nástupiště devět a tři čtvrtě nebo třeba malebný Nothing Hill.

Autor: Anna Musilová

Další články z rubriky

Jeden den na Gibraltaru

Anna Musilová | 26.06.2017

Jeden den na Gibraltaru

Když zaparkujeme auto v andaluském pohraničním městečku a projdeme pasovou kontrolou,…

Balabán píše o smrti naléhavě i s něhou, patosu a kýči se úspěšně vyhýbá

Zeptej se táty je posledním dílem Jana Balabána, který zemřel krátce před jeho dokončením.…

Volá Londýn aneb prodloužený víkend v britské metropoli

Je deset večer, čtrnáctého září. S čtveřicí kamarádek přijíždíme po celodenním cestování…


© 2019, www.studentbrana.cz - všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Nahoru ↑