Tip na výlet: Karlštejnsko

Tip na výlet: Karlštejnsko

Vydáno: 28.07.2016

Karlštejnsko je oblast Českého krasu v okolí městysu Karlštejn spadajícího do okresu Beroun, ve které se nachází mnohem víc, než jen majestátní a za celou svou historii nikým nedobytý hrad. Možná budete překvapeni, co všechno je zde k vidění. Ale vše popořadě.

Jak se na místo nejlépe dostanete?

Pokud nebydlíte v okolí Českého krasu nebo přímo v něm, za benzín byste si dost připlatili, po čemž pravděpodobně netoužíte. Vlaková doprava vyjde v tomto případě nejlevněji. Dopravte se do Prahy a tam nasedněte na vlak směr Beroun. V průměru každou hodinu odtamtud odjíždí jednotka City Elefant společnosti České dráhy, která staví i v menších městech (např. Černošice, Srbsko, Zadní Třebáň). Ale doporučuji dojet vlakem až do Berouna a to ze dvou důvodů.

Prvním z nich je berounské Medvědárium. To je v podstatě miniaturní zoo, kde se můžete zdarma podívat na medvědy. Druhým důvodem je kemp, kde se nachází půjčovna kanoí Dronte. Vodáci, kteří služby využívají, se nejčastěji plaví z Berouna do Zadní Třebáně, kde lodě přímo v kempu vrátí, většinou se ubytují a po odpočinku pokračují po svých. Cena za loď vás v sezoně vyjde na 380 korun. Zahrnuje i záchranné vesty, pádla a barely na uložení cenností.

Ze Zadní Třebáně můžete rovnou vyrazit na slavný hrad. Správa nabízí tři prohlídkové okruhy: exkluzivní, vyhlídkový a základní. Jejich ceny se liší, konkrétní částky najdete zde. Pozor: budete-li chtít zavítat na exkluzivní okruh zahrnující návštěvu Kaple sv. Kříže a vidět korunovační klenoty, udělejte si rezervaci předem. Do Kaple pouští jen malé skupinky turistů a zájem o ni je velký.

Z Karlštejna můžete po značené turistické trase vyrazit na tři věhlasné lomy: Malou Ameriku, Mexiko (známé také jako Trestanecký lom, to proto, že sem ve 40. letech 20. století posílali na nucené práce politické vězně, ve skutečnosti se jednalo o jejich poslední cestu za úplným fyzickým vyčerpáním a smrtí) a asi nejoblíbenější Velkou Ameriku. Všechny lomy stihnete v rámci jedné trasy, která je sice trochu kopcovitá, ale právě díky tomu si užijete krásného výhledu na Český kras a kouzelný hrad.

Pokud byste nechtěli přespávat ve stejném kempu, další nejbližší se nachází v Srbsku, asi pět kilometrů cesty od Karlštejna. Odtamtud pak můžete vyrazit do Svatého Jana pod Skalou, kde se nachází nejen známý kostel s jeskyní svatého Ivana, ale i vyhlášená restaurace, která našla sídlo v budově bývalé obecné školy.

A ze Svatého Jana je to už pár kilometrů zpět do Berouna, odkud je to jen deset kilometrů cesty do jednoho z nejslavnějších a největších jeskynních komplexů v České republice, krásných Koněpruských jeskyní.

Na kolik vás to celé přijde?

Cena se bude lišit v závislosti na tom, z jaké dálky do Českého krasu pojedete, kolik utrácíte za jídlo a jestli jste ochotni přespat ve stanu nebo preferujete pohodlí penzionu. Pokud ale vyrazíte na klasický “čundr”, cena by se za čtyřdenní výlet (během té doby pohodlně stihnete navštívit všechno zajímavé, co je v okolí k vidění) neměla vyšplhat na víc než 2 000 korun.

Zdroj fotografie

Autor: Anna Musilová

Další články z rubriky

Jeden den na Gibraltaru

Anna Musilová | 26.06.2017

Jeden den na Gibraltaru

Když zaparkujeme auto v andaluském pohraničním městečku a projdeme pasovou kontrolou,…

Balabán píše o smrti naléhavě i s něhou, patosu a kýči se úspěšně vyhýbá

Zeptej se táty je posledním dílem Jana Balabána, který zemřel krátce před jeho dokončením.…

Volá Londýn aneb prodloužený víkend v britské metropoli

Je deset večer, čtrnáctého září. S čtveřicí kamarádek přijíždíme po celodenním cestování…


© 2019, www.studentbrana.cz - všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Nahoru ↑