Tip na výlet: Bratislava

Tip na výlet: Bratislava

Vydáno: 22.03.2016

Když přijde na objevování nových míst, milovníci kultury, dobrého jídla a památek jako první zamíří do velkých evropských měst. Po Praze přichází jako první na mušku tuzemských cestovatelů Bratislava, která byla ještě před třiadvaceti lety součástí naší republiky. Co při její návštěvě neopomenout, na co si dát pozor anebo třeba to, kde se dobře najíst, vám prozradí následující článek!

Do Bratislavy se můžete dopravit následujícími způsoby; autem, autobusem nebo vlakem. Pokud cestujete s rodinou a jedete na delší dobu, pravděpodobně vsadíte na pohodlí automobilu. Při víkendovém výletu s přáteli bude lepší investovat do autobusové nebo vlakové jízdenky, vyjde vás to levněji. Autobusovou dopravu do Bratislavy nabízí společnost Student Agency – zpáteční jízdenka vás vyjde zhruba na pět set korun. Podobně jsou na tom s cenou lístku i České dráhy, ovšem s tím, že cesta vlakem je mnohonásobně rychlejší záležitostí.

Pokud nejedete do města pouze za zábavou, ale chcete si Bratislavu jaksepatří projít a vidět všechna důležitá místa, doporučuji obout pohodlné boty. Většina zajímavých míst leží na vyvýšeném místě; k Bratislavskému hradu vede mírný kopec, na Slavín, kde se nachází významný památník, zase spousta schodů. V Hradu můžete zavítat do tamější galerie či restaurace, jeho zdi zase obklopuje překrásný park, ze kterého je krásný výhled na město a řeku, která se skrz něj klikatí.

Avšak Bratislavský hrad a Slavín nejsou zdaleka jediná místa, která jsou v téhle slovenské metropoli k vidění. Za pozornost stojí i prezidentský palác, historické centrum Bratislavy, které je sice o poznání menší, než to pražské, ale o to víc malebné. Právě tam se nachází například Slovenské národní divadlo, Mestská knižnica nebo třeba slavný Čumil (socha „vylézající“ z kanálu).

K nákupu suvenýrů nabídne právě zmíněné Staré město spoustu příležitostí; krámky maloobchodníků jsou na každém rohu a zaručeně v nich pořídíte magnetky, pohledy, hrnky a další upomínkové předměty za rozumné ceny. Chcete-li svou touhu po nakupování ukojit ve větším měřítku, největší vyžití vám nabídne obchodní centrum Eurovea, kde se kromě obchodů nabízí třeba i hotel a multikino.

Kolem Dunaje, hlavního slovenského toku, vede krásná stezka, kde si přijdou na své cyklisti, bruslaři, milovníci joggingu nebo třeba turisté na procházce. Obzvlášť zjara je okolí řeky nádherné, proto je teď ideální čas do Bratislavy vyrazit!

Je jasné, že po celém dni chození po památkách a nakupování budete chtít vydechnout a dobře se najíst a napít. Vyhlášená restaurace se nachází v takzvaném Ufu, věže nad Dunajem, ze které budete mít pohádkový výhled na celé město. Ale bohužel si za něj taky trochu připlatíte. Jestli si tedy nechcete zruinovat rozpočet hned první večer, doporučuji zavítat do malé restaurace Café Milénium, která je situovaná jen kousek od prezidentského paláce. Podávají ty nejlepší těstoviny (rozhodnete-li se pro ně, vsaďte na Pasta Benne s kuřecím masem, sušenými rajčaty, rukolou a parmezánem), ledové kávy a palačinky s horkými malinami a vanilkovým krémem.

Ačkoliv Bratislava oplývá nespočtem luxusních hotelů s ceníky naplněnými závratnými částkami, najdete v ní i skvělé hostely, kde cena za noc začíná už na deseti eurech. Z vlastní zkušenosti mohu doporučit Patio Hostel. Je levný, ale útulný, je tam čisto a mají opravdu příjemný personál. A navíc je v centru města, takže ke všemu ušetříte za dopravu, a chůzí spálíte všechny spořádané halušky, těstoviny a palačinky!

Fotografie © Anna Musilová

Autor: Anna Musilová

Další články z rubriky

Jeden den na Gibraltaru

Anna Musilová | 26.06.2017

Jeden den na Gibraltaru

Když zaparkujeme auto v andaluském pohraničním městečku a projdeme pasovou kontrolou,…

Balabán píše o smrti naléhavě i s něhou, patosu a kýči se úspěšně vyhýbá

Zeptej se táty je posledním dílem Jana Balabána, který zemřel krátce před jeho dokončením.…

Volá Londýn aneb prodloužený víkend v britské metropoli

Je deset večer, čtrnáctého září. S čtveřicí kamarádek přijíždíme po celodenním cestování…


© 2019, www.studentbrana.cz - všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Nahoru ↑