Soutěž Knižní šifra 2

Soutěž Knižní šifra 2

Vydáno: 17.03.2016

V roce 1955, kdy se Ministerstvo kultury dohodlo se Svazem československých spisovatelů, nakladatelstvími, knižním obchodem a masovými organizacemi na tom, že bude jeden měsíc v roce věnován propagaci a šíření knih, se měsíc březen stal i v Česku a na Slovensku měsícem knihy, měsícem vyhrazeným na čtení a podobně. Nazývá se to různě, pravdou ale zůstává, že březen je už nějaký ten pátek zasvěcený literatuře.

Knihomolové, literární odborníci, profesoři češtiny, nakladatelé a knihkupci to oslavují každý jinak a po svém - někdo prostě jen víc čte, někdo uspořádá obrovskou soutěž, kterou pojmenuje Knižní šifra. To je už druhým rokem případ oblíbeného internetového knihkupectví Martinus, který každý den (kromě nedělí) po celý březen odkrývá jedno políčko s obrázkem (který je součástí jednoho velkého, ačkoliv tak trochu surrealistického obrazu), v kterém je zakreslena nějaká kniha. Může být jenom jedna, může jich být i víc, konečný počet děl, která máte v obraze odkrýt, je ale 64 knih napříč žánry, kontinenty i staletími. V šifře se skrývají románové klasiky, moderní díla, dramata, možná i nějaká poezie, a to vše napsali Češi, Britové, Američané, Francouzi, Italové, Rusové, Němci,... a tak bychom mohli pokračovat donekonečna. Martinus má totiž ve své nabídce přes 200 tisíc knih, a všechny jsou ve hře.

Pokud se chcete zúčastnit, stačí, když na stránce Knižní šifry zadáte svůj e-mail, a pak už jen hádáte, přičemž počet uhádnutých knih vidíte v jednoduchém grafu na obrazovce vpravo nahoře, nebo i dole pod šifrou. Když se spletete, nic se nestane, jedete prostě dál, až dokud nevložíte správnou odpověď, ta nezezelená a nezapočítá se vám mezi uhádnuté knihy.

Výhra je pak spíše o štěstí. 3 333. účastník s alespoň polovinou správně uhodnutých knih za každou nalezenou knihu z obrazu vyhraje jednu dle vlastního výběru v podobě dárkové poukázky v hodnotě 250 Kč. Pokud uděláte během března libovolný nákup v Martinusu, výhra se zdvojnásobí.

Vedlejšími cenami jsou dárkové poukázky v různých hodnotách - pětkrát se bude rozdávat tisícová poukázka a pětkrát poukázka v hodnotě pěti set korun.

Komu se nechce čekat, až se šifra postupně odkryje, může v Martinusu udělat nákup, a jako dárek (kromě zdvojnásobení výhry) dostane antistresovou omalovánku v podobě plakátu Knižní šifry ve formátu A2, kde uvidí obraz v kompletní podobě (a samozřejmě všechny zašifrované knihy).

Možná si říkáte, že šance vyhrát je mizivá, ovšem na oslavu měsíce knih a pro zopakování znalostí z hodin literatury by se do Knižní šifry měl zapojit každý správný knihomol, student nebo obojí najednou! Luštěte, luštěte, a třeba se na vás štěstí usměje!

Zdroj fotografie: Facebook Martinus.cz

Autor: Anna Musilová

Další články z rubriky

Zátopek: Komiks o životě velkého sportovce i člověka

Když jsem byla dítě, komiksy jsem milovala. Jak jsem ale dospívala a pomalu přecházela od…

 Když psal o lásce Tolstoj, Shakespeare & London...

...a mnozí další. Sbírku psaní a básní od největších mužů historie budou čeští čtenáři…

Kniha roku se nekoná, Do vody je chaos. Ale s podmanivou atmosférou

Když v roce 2015 vyšla Dívka ve vlaku, stal se z ní během pár měsíců hit, často…


© 2019, www.studentbrana.cz - všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Nahoru ↑