První autoři nominovaní na Magnesii Literu představili svá díla

První autoři nominovaní na Magnesii Literu představili svá díla

Vydáno: 10.03.2017

Jako první svou knihu představila Tereza Vostradovská. Mladá grafička, ilustrátorka a kreslířka vytvořila společně s biology knihu pro děti, která se jim snaží vysvětlit fungování přírody hravě a poutavě, v duchu Komenského „školy hrou“. Je plná obrázků, názorných schémat a praktických cvičení, které podle autorčiných slov dětem pomohou lépe si naučené informace zapamatovat. Kniha je navíc doplněná interaktivní aplikací pro mobilní telefony, která obsah Hravouky rozšiřuje. Navzdory tomu, že v hledišti neseděli žádní čtenáři pod dvacet let, si Tereza Vostradovská publikum získala kromě půvabně řešené Hravouky i svou nenuceností a nenápadnými žerty.

Po vlnách smíchu přišli na řadu dva autoři s knihami o poznání temnějšími. Laureát Litery za román Zůstaňte s námi z roku 2012 Marek Šindelka představil přečtením několika dramatických pasáží svou novelu Únava materiálu z prostředí a bezčasí Evropy zmítané uprchlickou krizí. Publikum jej posléze zaplavilo dotazy, bylo patrné, že aktuální téma knihy vyvolalo mezi čtenáři řadu emocí a otázek. „Dělal jste si před psaním důkladné rešerše?“ zněla jedna z nich. „Ovšem, knihu jako je tato bez přípravy napsat nelze. Většinou mi ale stačilo zabrousit do facebookových skupin, diskuzí, kde se dala najít spousta příběhů. Zároveň jsem spoléhal i na vlastní zkušenost a imaginaci, ve spojitosti s tím se objevily námitky čtenářů, že nemám právo o něčem takovém vůbec vypovídat. Já ale pevně věřím, že to právo mám jako každá lidská bytost.“

Civilní básník, jak se sám nazývá, Vít Janota bez delšího uvádění hlavních témat nominovaného Víkendu v jakémsi Švýcarsku náhodně předčítal vybrané básně balancující na pomezí symbolismu Otokara Březiny a klasického amerického civilismu Walta Whitmana. „Děkuji vám za tak mimořádně citlivý přednes, připadala jsem si jako v kostele, jako při kázání faráře,“ poděkovala básníkovi žena z publika. Pavla Mandyse zajímal neobvyklý název sbírky. „Odkazuje na část Německa, kterou mám moc rád. A jmenuje se to tak zvláštně proto, že když jsem vydával poslední sbírku s názvem Noc a déšť, bylo mi vyčiněno, že takhle se marketing nedělá. Tak jsme tentokrát trochu experimentovali.“

Po vážných řádcích a verších Únavy materiálu a Víkendu v jakémsi Švýcarsku přišel na scénu sarkasmem nasáklý humor Ladislava Šerého a jeho novinka Nikdy nebylo líp.  Žánrově přesně nevymezený počin čtenáři předává svědectví běžného života, vášní, snů a iluzí překažených syrovou realitou, ranami osudu, o nichž autor na stránkách knihy glosuje prostřednictvím hlavních i vedlejších charakterů. Nevyhýbá se přitom vulgarismům, erotickým motivům a jisté formě dekadence. Přesto si jeho slova zachovávají vtip a osobitý šarm. „A co postavy obecně?“ zeptal se Pavel Mandys, když doplňoval otázku, jaká postava je autorovi charakterově nejblíže. „No co, postavy… postavy tam přece bejt musej, jinak by to byl esej!“ odpověděl Šerý sarkasticky, stejně jako na konstatování, že se jeho kniha čte těžce, protože v ní není oddělená přímá řeč, ani texty SMS zpráv nejsou graficky zvýrazněny. „Přímý řeči tam nejsou, protože ani v životě žádný přímý řeči nejsou.“ Ve veselé atmosféře, kterou v sále zanechal svérázný spisovatel, první autorské čtení skončilo.

V Knihovně Václava Havla se uskuteční ještě tři čtení celkem dvanácti nominovaných autorů. Příští týden svá díla publiku představí Tomáš Gabriel (Obvyklé hrdinství), Ondřej Nezbeda (Průvodce smrtelníka), Michal Přibáň (Všechno je jenom dvakrát) a Kateřina Šedá (Brnox).

Autor: Anna Musilová

Další články z rubriky

Zátopek: Komiks o životě velkého sportovce i člověka

Když jsem byla dítě, komiksy jsem milovala. Jak jsem ale dospívala a pomalu přecházela od…

 Když psal o lásce Tolstoj, Shakespeare & London...

...a mnozí další. Sbírku psaní a básní od největších mužů historie budou čeští čtenáři…

Kniha roku se nekoná, Do vody je chaos. Ale s podmanivou atmosférou

Když v roce 2015 vyšla Dívka ve vlaku, stal se z ní během pár měsíců hit, často…


© 2019, www.studentbrana.cz - všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Nahoru ↑