Přijímací zkoušky: Žurnalistika

Přijímací zkoušky: Žurnalistika

Vydáno: 30.06.2016

V České republice probíhá výuka žurnalistiky na třech státních univerzitách; Univerzita Karlova v Praze, Univerzita Palackého v Olomouci a Masarykova univerzita v Brně. Na každé z univerzit probíhají zkoušky trochu odlišně, k tomu se dostanu za okamžik. Nejprve si probereme možné způsoby přípravy na přijímací zkoušky, které jsou univerzální pro všechny z výše zmíněných univerzit.

Příprava na přijímací zkoušky z žurnalistiky

U žurnalisty se předpokládá, že bude mít široký rozhled v podstatě ve všech oborech, proto nestačí přečíst jen několik knih a myslet si, že jste připraveni. Pokud bych ale měla doporučit jednu „univerzální učebnici“, která vám toho k přijímačkám a i do budoucího studia dá hodně, bude to určitě Encyklopedie žurnalistiky a marketingové komunikace od Barbory Osvaldové, Jana Halady a kolektivu autorů. Shrnuje základní pojmy z teorie a praxe, které se vyplatí znát.

Víc než knížkám se ale při přípravě věnujte čtení novin, sledování zpráv veřejnoprávních televizí či pročítání aktualit na internetových serverech. Osobně mi nejvíce vyhovovaly Lidovky.cz, Lidové noviny, týdeník Respekt a Reflex a Aktuálně.cz, kde najdete diskuzní videa DVTV, která připravují žurnalisté Daniela Drtinová a Martin Veselovský a která vám krásně vysvětlí kauzy a témata, do kterých ještě tak docela nepronikáte. Sledování médií je důležité jednak proto, že se tím naučíte potřebné informace přirozeně, žádným šprtáním, ale jména ministrů, prezidentů a důležitých lidí vám uvíznou v hlavě prostě proto, že je často vnímáte. Nestane se tedy potom, že je zapomenete, když je budete nejvíce potřebovat.

Co je nutné a nezbytné: naučte se, zopakujte si, osvěžte učivo českého jazyka (procvičujte pravopis třeba tady), literatury a kultury obecně. V přijímačkách se mohou objevit otázky týkající se vážné hudby, filmu, architektury, malířství, ale i sochařství. Od věci nebude ani zopakování dějin se zaměřením na historii 19., 20. a 21. století a samozřejmě potřebujete angličtinu či jiný cizí jazyk, ve kterém jste si sami sebou jistí.

Univerzita Karlova v Praze

Jeden z nejžádanějších oborů Univerzity Karlovy přijme rok co rok kolem sedmi set přihlášek a přijímá ke studiu zhruba sedmdesát uchazečů. Přijímací zkouška je dvoukolová.

V první části písemné zkoušky se testuje znalost cizího jazyka, který si můžete sami zvolit, nejčastější je angličtina. Objeví se tam gramatika, porozumění textu a tzv. gap test. Druhé části dominuje český jazyk s velkým důrazem na pravopis (rozlišování i/y  vám ale stačit nebude, zjistěte si, jak se používá spojovník a pomlčka, udělejte si pořádek ve velkých a malých písmenech – k tomu vám pomůže Internetová jazyková příručka Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR) a všeobecný přehled, který zahrnuje všechno, na co si vzpomenete – dějiny, politiku, kulturu, sport, zeměpis či ekonomii. Proto jsem v úvodu doporučovala čtení novin a sledování zpráv, je to nejlepší nástroj k vytvoření povědomí o věcech, co by se u zkoušek mohly objevit. Největším kamenem úrazu u této části testu je nepochybně to, že možných odpovědí je více než jedna, proto vám taktika náhodného zaškrtávání bude prakticky k ničemu.

Pokud postoupíte k ústnímu pohovoru, budete potřebovat životopis s praxí a seznam literatury, na kterém ovšem nemusí být pouze odborné knihy. Určitě neuškodí tam nějakou zařadit, ale majoritně můžete vybírat z beletrie. Vsaďte ale raději na klasiky; Dostojevskij nebo Shakespeare ještě nikdy nikoho neurazil. Můžete (povinnost to není) si přinést vytištěnou ukázku žurnalistické práce. Nad tím vším bude probíhat váš pohovor o motivaci ke studiu. V druhé části pohovoru losujete otázky týkající se třeba české či světové politiky, kultury, sportu nebo ekonomiky. I když to bude hlava a pata zbývající části pohovoru, zkoušející stejně budou odbíhat i do jiných sfér, tudíž stejně musíte být připraveni na všechno.

Univerzita Palackého v Olomouci

Na rozdíl od Univerzity Karlovy, přijímací zkouška na žurnalistiku v Olomouci je jednokolová a je jednodušší se na obor dostat. Ne snad proto, že by přijímací zkoušky byly o tolik snazší, ale protože do Olomouce se hlásí až o pět set uchazečů méně, než do Prahy, a uspěje jich téměř stejný počet. Vaše šance na přijetí je tedy vyšší.

Písemná zkouška má stejně jako Praze dvě části, s tím rozdílem, že první částí není angličtina nebo jiný cizí jazyk, ale test všeobecných studijních předpokladů, které jsou podobné Scio testům, akorát že si je fakulta připravuje sama. Objeví se tam úkoly z matematiky, češtiny, porozumění textu, můžete narazit ale i na otázky z biologie nebo fyziky. Nejsou ale nijak časté, takže není třeba panikařit a snažit se naučit celou anatomii člověka. Druhou část představuje oborový test, kde se zaměřují výhradně na všeobecný přehled. Kladou důraz na jména (moderátorů, politiků, umělců), méně známá média a jejich zaměření, přehled v oborových webech (MediaGuru atd.), data významných událostí, znalost literárně-vědních termínůžurnalistických termínů, pravopis a samozřejmě známé a omílané mediální kauzy.

Masarykova univerzita v Brně

Abyste se dostali na žurnalistiku do Brna, musíte slušně napsat NSZ neboli Národní srovnávací zkoušky, ze kterých budete potřebovat složit test všeobecných předpokladů a test ze základů společenských věd. Fakulta posléze uzná nejlepší výsledek ze všech pokusů přijímacích testů. Fakulta sociálních studií pak nabízí přípravný kurz orientovaný přímo na přípravu ke studiu žurnalistiky a mediálních studií.

Další školou, kde můžete studovat žurnalistiku, je soukromá Vyšší odborná škola publicistiky v Praze.

Foto: FSV Univerzity Karlovy

Autor: Anna Musilová

Další články z rubriky

Jeden den na Gibraltaru

Anna Musilová | 26.06.2017

Jeden den na Gibraltaru

Když zaparkujeme auto v andaluském pohraničním městečku a projdeme pasovou kontrolou,…

Balabán píše o smrti naléhavě i s něhou, patosu a kýči se úspěšně vyhýbá

Zeptej se táty je posledním dílem Jana Balabána, který zemřel krátce před jeho dokončením.…

Volá Londýn aneb prodloužený víkend v britské metropoli

Je deset večer, čtrnáctého září. S čtveřicí kamarádek přijíždíme po celodenním cestování…


© 2019, www.studentbrana.cz - všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Nahoru ↑