Přijímací zkoušky: Všeobecné lékařství

Přijímací zkoušky: Všeobecné lékařství

Vydáno: 06.07.2016

O medicíně platí, že je to nejen jeden z nejžádanějších oborů, ale také nejtěžších jak na vystudování, tak na samotné přijetí ke studiu. Na všechny české vysoké školy, kde se vyučuje všeobecné lékařství, se ročně přihlásí na tisíce lidí. „Nejméně“ vytížená je Plzeň a Ostrava, potom Hradec Králové, kde se nachází Lékařská fakulta Univerzity Karlovy a Univerzita Palackého v Olomouci, největší převis je pak na třech pražských lékařských fakultách Karlovy univerzity a na Masarykově univerzitě v Brně.  Tady všude můžete medicínu studovat.

Nejžádanější školy jsou však tyto: hradecká fakulta, Masarykova univerzita a samozřejmě fakulty Univerzity Karlovy v Praze, zejména druhá. Pojďme se podívat, co vás může potkat na přijímačkách právě tam.

Masarykova univerzita v Brně

Jako na všech ostatních školách, i tady vás potkají otázky z oblastí biologie, chemie a fyziky. Fyzika je zde zaměřená především na teorii, příklady stojí spíš v pozadí, proto pokud prvotřídně ovládáte fyzikální fakta a formulace, máte větší šanci uspět v Brně, než třeba v Hradci, kde si potrpí na příklady. V biologii se zaměřují hlavně na obecnou biologii, genetiku a logicky na biologii člověka. Setkat se můžete i s otázkami týkající se botaniky či zoologie, ale nemusíte se bát. Jsou v minoritním zastoupení, proto se při přípravě na přijímací zkoušky zaměřte spíše na výše uvedené tři velké okruhy. Největším strašákem brněnské medicíny je okruh chemie. Na otázkách z tohoto předmětu pohoří nejvíce lidí, ale Masarykova univerzita nabízí přípravné kurzy, které by vás měly ušetřit větších překvapení při přijímačkách naostro. Důležitým faktem (a pro mnoho uchazečů zároveň uklidňujícím) je, že brněnská univerzita nestrhává body ani jejich části za špatně zodpovězené otázky, čili můžete směle tipovat, pokud náhodou nebudete vědět správnou odpověď. Ovšem záludná je možnost odpovědi, kde žádná z nabízených možností není správná – a z přípravných kurzů vyplývá, že otázek s takovou možností řešení není málo. Fakulta povoluje při přijímacích zkouškách použít kalkulačky, tabulky ovšem ne.

Lékařská fakulta Univerzity Karlovy v Hradci Králové

V přijímačkách se soustředí opět na stejné tři okruhy – biologie, chemie, fyzika, plus okruh somatologie. Biologie je vesměs stejná jako v Brně a chemie je v Hradci o poznání lehčí. Co je na této fakultě největším problémem, je fyzikální oddíl zaměřený z majoritní části na příklady, jejichž výpočet není procházkou růžovou zahradou a pohoří na něm nejvíce uchazečů. Ne nadarmo se LFHK přezdívá „Fakulta matematicko-fyzikální s rozšířenou výukou první pomoci“. Stejně jako v Brně máte i tady povoleno na výpočty použít kalkulačku, rozdílem je, že se vám ve všech oddílech za každou špatnou odpověď strhává čtvrt bodu. Navíc se setkáte i s typem otázek „multiple choice“, kde může být víc odpovědí správných. Ale nemusí být ani jedna.

2. lékařská fakulta Univerzity Karlovy v Praze

Z tří pražských lékařských fakult je nejžádanější právě ta druhá. Opět tři stejné okruhy s přídavkem testu všeobecných studijních předpokladů. Obtížnost je podobná jako v Hradci, přece jenom se jedná o stejnou univerzitu. Na rozdíl od Hradce ale nesmíte při výpočtech používat kalkulačky, všechno musíte zvládnout z hlavy. Velkou výhodou je, že 2. lékařská fakulta UK publikuje aktualizované sbírky otázek k přijímačkám a testy pak sestávají výhradně z těchto otázek. Pokud se je ale naučíte nazpaměť, což je nemožné, vyhráno stejně nemáte. Přijímací zkouška je dvoukolová, budete tedy muset absolvovat ještě ústní pohovor, na kterém na této fakultě nejvíce uchazečů pohoří.

Na 2.lékařské fakultě se přijímací zkoušce nevyhnete, na 1. a 3. lékařské fakultě, v Brně a v Hradci ji prominout lze. Váš průměr známek na vysvědčení v prvních třech ročnících střední školy a prvním pololetí ročníku posledního nesmí překročit číslo 1,1. V Brně na průměr přijmou zhruba dvě stě uchazečů ročně, v Hradci pak devadesát.

Jak se připravit

Ačkoliv je poměr přijatých a přihlášených dlouhodobě v hlubokém rozdílu (statisticky lékařské fakulty přijmou ročně pod 20% uchazečů, což je spolu s pražskými právy, žurnalistikou a fakultami AMU nejnižší číslo v ČR vůbec), přijetí ke studiu není beznadějné. Chce to jen tvrdou a dlouhodobou přípravu. Na rozdíl od ostatních oborů nestačí začít šest měsíců předem, musíte se připravovat v průběhu celého studia na střední škole. Pokud to jde, zvolte si ve škole semináře z chemie, biologie či fyziky a věnujte těmto předmětům maximum času. Vyberte si je jako školní maturitní předměty. Investujte do kurzů, přípravných knih a materiálů s otázkami. Zkoušejte si modelové testy a zeptejte se na tipy současných studentů medicíny - poradí vám přesněji, co máte u zkoušek čekat. Případně můžete některého z nich požádat o doučování či soukromé lekce, a pokud se budete hlásit do Brna či Hradce, ujistěte se, že máte funkční kalkulačku.

Foto Miloš Vojíř

Autor: Anna Musilová

Další články z rubriky

Jeden den na Gibraltaru

Anna Musilová | 26.06.2017

Jeden den na Gibraltaru

Když zaparkujeme auto v andaluském pohraničním městečku a projdeme pasovou kontrolou,…

Balabán píše o smrti naléhavě i s něhou, patosu a kýči se úspěšně vyhýbá

Zeptej se táty je posledním dílem Jana Balabána, který zemřel krátce před jeho dokončením.…

Volá Londýn aneb prodloužený víkend v britské metropoli

Je deset večer, čtrnáctého září. S čtveřicí kamarádek přijíždíme po celodenním cestování…


© 2019, www.studentbrana.cz - všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Nahoru ↑