Přijímací zkoušky: překladatelství a tlumočnictví (angličtina)

Přijímací zkoušky: překladatelství a tlumočnictví (angličtina)

Vydáno: 30.06.2016

V angličtině je dnes velká konkurence. Generace dětí narozených v devadesátých letech už díky dostupnosti cizojazyčných filmů v originálním znění, knih a časopisů umí anglicky mluvit téměř plynule, proto je na tomto oboru většinou nátlak. Jak se připravit, abyste byli ještě lepší, než ostatní a co můžete u zkoušek čekat?

Kde můžete studovat

Jedničkami v těchto oborech jsou naše tři největší univerzity; Univerzita Karlova, Masarykova univerzita a Univerzita Palackého. Zatímco v Brně a na Univerzitě Karlově musíte obor kombinovat, v Olomouci na Univerzitě Palackého můžete studovat překladatelství jako jednoobor, ale ke studiu vede cesta přes dvě kolapísemné, které má podobu testu všeobecných předpokladů a oborového testu zaměřeného na porozumění textu, gramatiku a okrajově také faktografii anglicky mluvících zemí, a ústní, které se skládá z pohovoru o motivaci ke studiu, poslechu a tlumočení nahrávky a překladu textu z angličtiny do češtiny.

Brně vás čeká také oborový test a test obecných předpokladů, ale ne pohovor.

A na Univerzitě Karlově je zkouška jednokolová, najdete v ní test z českého jazyka obsahující gramatiku a základní pojmosloví, překlad neliterárního textu z českého jazyka do anglického a naopak, sumarizaci populárně naučného textu provedenou v češtině a kulturně-historický test zaměřený na reálie anglicky mluvících zemí.

Jak se připravit

Na oborech překladatelství a tlumočnictví se předpokládá, že anglicky už víceméně umíte a dokážete s jazykem pracovat. Pokud tedy víte, že se na podobný obor chcete hlásit, doporučuji se připravovat průběžně po celé středoškolské studium. Tlačí-li vás přece jenom čas a vy potřebujete jazyk vypilovat, nejlepším nástrojem je čtení knih v originále – a nejlépe nahlas. Naučíte se nová slovíčka používat v kontextu, což je důležité, a nachytáte sami sebe na nesprávné výslovnosti (jestliže nějaký cit pro jazyk máte, poznáte, když budete mít pocit, že by některé slovíčko mohlo či mělo být čteno jinak). Dalším tipem je sledování seriálů či filmů v originále s anglickými titulky. Slova uvidíte psaná a uslyšíte jejich výslovnost a nebudete vůbec používat češtinu, díky čemuž se na jazyk budete maximálně soustředit.

Slovíčka a porozumění textu je jedna věc, ale podstatná je i perfektní znalost gramatiky. Tu si nejlépe připomenete a procvičíte v učebnicích určených k samostudiu z řady Grammar in Use – na výběr je gramatika na úrovni B2 (Raymond Murphy) nebo zelená učebnice Advanced Grammar in Use od Martina Hewingse určená pokročilejším studentům. Stejná řada Cambridge University Press nabízí podobné učebnice i k procvičení slovní zásoby a frází na různých úrovních přes základní až po odbornou angličtinu. Všechny jsou dostupné k zakoupení na internetu nebo v kamenných knihkupectvích.

Mluvte a pište v angličtině, jak často to bude možné – klidně hovořte sami se sebou a pište zprávy na chatu v angličtině kamarádům. Je to nejlepší způsob, jak zjistit vlastní mezery v jazyce. Chcete říct větu, ale najednou zjistíte, že neznáte esenciální slovo – a tak si ho vyhledáte a zapamatujete. Když to tak budete dělat často, naučíte se spoustu nových slov nebo si je aspoň připomenete a osvojíte si schopnost reagovat na podněty v hovoru.

Posledním doporučením je aktivně se zajímat o reálie anglicky mluvících zemí. Neznáte jméno současného premiéra Velké Británie? Nemáte ponětí, kolik má USA států? Nevíte nic o třinácti původních koloniích, válce za nezávislost nebo viktoriánské Anglii? Pokud se chcete hlásit na překladatelství a myslíte to vážně, doporučuji si zmíněné informace doplnit a bádat dál. Na základní fakta se určitě zeptají a u zkoušek se každý bod počítá.

Zdroj fotografie

Autor: Anna Musilová

Další články z rubriky

Jeden den na Gibraltaru

Anna Musilová | 26.06.2017

Jeden den na Gibraltaru

Když zaparkujeme auto v andaluském pohraničním městečku a projdeme pasovou kontrolou,…

Balabán píše o smrti naléhavě i s něhou, patosu a kýči se úspěšně vyhýbá

Zeptej se táty je posledním dílem Jana Balabána, který zemřel krátce před jeho dokončením.…

Volá Londýn aneb prodloužený víkend v britské metropoli

Je deset večer, čtrnáctého září. S čtveřicí kamarádek přijíždíme po celodenním cestování…


© 2019, www.studentbrana.cz - všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Nahoru ↑