Přijímací zkoušky: Právo

Přijímací zkoušky: Právo

Vydáno: 18.07.2016

Plnohodnotné právnické vzdělání nabízí čtyři veřejné vysoké školy v ČR a jedna státní univerzita. Plnohodnotným je myšleno, že studujete pět let na magisterský titul a zároveň po ukončení studia máte právo na složení advokátní zkoušky, což vám umožňuje vykonávat práci soudce, státního zástupce nebo advokáta. Další obory na jiných univerzitách (nebo i těch, které zmíním) jsou pouze právnického zaměření, což vám poskytuje možnost jisté specializace, nikoliv odbornosti v oboru právo. Na kterých univerzitách tedy můžete klasické právo studovat? Jedná se o Univerzitu Karlovu v Praze, Masarykovu univerzitu v Brně, Univerzitu Palackého v Olomouci, Západočeskou univerzitu v Plzni a Policejní akademii.

Kromě Masarykovy univerzity v Brně, která testuje přihlášené formou zkoušky TSP (test studijních předpokladů) jsou přijímací zkoušky na všech školách zajišťovány agenturou Scio. Abyste se na práva dostali, budete muset složit rozšířenou verzi Scio testů – test všeobecných předpokladů a zároveň test ze společenských věd. První ze zmíněných testů je rozdělen na několik částí, mezi něž patří například test zaměřený na verbální schopnosti, analytické, logické atp. U testu ze ZSV se předpokládá, že budete mít všeobecný přehled ve společenských vědách; to znamená mít znalosti na středoškolské úrovni v oblasti politologie, sociologie, psychologie, mezinárodních vztahů, filozofie a samozřejmě práva.

Právnická fakulta Univerzity Karlovy vám navíc přizná po pěti bodech za dobrý prospěch u maturitní zkoušky a po pěti bodech za jazykovou zkoušku (FCE, IELTS, CAE apod.), které se můžou u přijímacího řízení hodit.

Teď něco ke statistikám; na dvě největší právnické fakulty v ČR, brněnskou a pražskou, se ročně přihlásí kolem 3000 studentů a přijmou zhruba 900 lidí. Úspěšnost přijetí se točí okolo 25 procent. Do Olomouce se hlásí asi 2000 lidí každý rok, z nichž se ke studiu dostane přes pět set. Do Plzně se přihlásí tisíc lidí a přijmou na čtyři sta uchazečů, úspěšnost přijetí je tam tedy nejvyšší. Na druhé straně škály stojí Policejní akademie. Pro velký zájem se procento přijatých v poměru k přihlášeným drží na čísle deset.

A jak se na přijímací zkoušky připravit? Pokud víte, že chcete jít na práva už ve třetím nebo na začátku čtvrtého ročníku střední školy, přihlaste se do jednoho z nultých ročníků, které jsou dostupné na většině vysokých škol. Výuka je víkendová a příprava na přijímačky intenzivní. Přípravu na samotné Scio testy pak bude pravděpodobně nabízet hned několik středních škol ve vašem městě. Pokud chcete zvolit samostudium, samozřejmě můžete. K tomu vám poslouží několik učebnic – třeba soubory ukázkových testů národních srovnávacích zkoušek, které jsou běžně k zakoupení, učebnice základů společenských věd pro střední školy (zkuste třeba tu z edice Odmaturuj!), skvělá je k přípravě učebnice Testy obecných studijních předpokladů a logiky z edice Chcete se dostat na vysokou školu? nakladatelství Sokrates.

Ať už zvolíte jakýkoliv způsob přípravy, rozhodně ji nepodceňujte už z toho důvodu, že testy všeobecných studijních předpokladů jsou časově náročné a bez znalosti jednotlivých typů úloh je mají problém zvládat i nadaní studenti. A konkurence na právnických fakultách je obrovská. Proto si zjistěte, jaký okruh je pro vás problematický, a postupně se v něm snažte zdokonalit, abyste u zkoušky mohli podat výkon odpovídající budoucímu studentovi práv.

Zdroj fotografie

Autor: Anna Musilová

Další články z rubriky

Jeden den na Gibraltaru

Anna Musilová | 26.06.2017

Jeden den na Gibraltaru

Když zaparkujeme auto v andaluském pohraničním městečku a projdeme pasovou kontrolou,…

Balabán píše o smrti naléhavě i s něhou, patosu a kýči se úspěšně vyhýbá

Zeptej se táty je posledním dílem Jana Balabána, který zemřel krátce před jeho dokončením.…

Volá Londýn aneb prodloužený víkend v britské metropoli

Je deset večer, čtrnáctého září. S čtveřicí kamarádek přijíždíme po celodenním cestování…


© 2019, www.studentbrana.cz - všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Nahoru ↑