Přijímací zkoušky: Český jazyk a literatura

Přijímací zkoušky: Český jazyk a literatura

Vydáno: 25.07.2016

Bohemisti jsou dnes žádáni nejen v památkových institucích, redakcích, ale potažmo každá administrativní pozice vyžaduje perfektní znalost českého jazyka, kterou vás studium bohemistiky obohatí především. Kde ale můžete náš jazyk studovat?

Bohemistické obory nabízí dvě české univerzity: Karlova a Masarykova. Na zmíněných školách lze navíc bohemistiku studovat kombinovaně například s angličtinou, němčinou, francouzštinou či jinými jazyky. Další možnost je studovat český jazyk na fakultách pedagogických, kde vás ale rovnou při studiu nasměřují na uplatnění pedagogického rázu, takže pokud víte, že učit nechcete, je zbytečné zabývat se navíc studiem pedagogiky, která je takovým přídatným oborem k jakékoliv kombinaci oborů vámi zvolených.

Na Masarykově univerzitě na vás čekají pouze testy studijních předpokladů, kde se určitě otázky z českého jazyka také objeví, ale samostatný oborový test z češtiny nemají. Na Karlově univerzitě naopak mají jen oborový test, trvá tři hodiny a sestává z gramatické části a literární části, která je rozdělená na část s otevřenými a část s uzavřenými otázkami. Celkem můžete získat sto bodů, na přijetí potřebujete minimálně padesát a ještě se musíte vejít do předem stanovené kapacity, proto bude ideální získat aspoň 60 bodů, abyste měli jistotu, že vás přijmou. A co pro přijetí udělat ještě před přijímacími zkouškami?

Vzhledem k tomu, že obor se jmenuje český jazyk a literatura, budoucí studenti si většinou nejsou jisti, zda si mají opakovat literaturu včetně světové nebo si vystačí pouze s tou českou. Odpověď je následující: pořádně si zopakujte českou literaturu od prvních písemných památek typu Kosmovy kroniky až po Michala Viewegha. Budou se na ni zaměřovat především. Pokud jde o tu světovou, měli byste znát jména předních osobností historie zahraniční literatury (Shakespeare, Hemingway, Remarque, Styron, Dostojevskij, Hugo atp.), ale nemusíte jít do hloubky. Zajímat se budou spíš o charakteristiku a znaky jednotlivých uměleckých směrů, které do Česka ze zahraničí pronikly (postmoderna, kubismus, surrealismus atp.). Zopakujte si tropy, figury, prozódii atd. – literární teorii byste měli perfektně rozumět alespoň na středoškolské úrovni. Je totiž pravděpodobné, že rozbor textu vás nemine.

Co se týče pravopisu, nejúčinnějším způsobem, jak si jej opakovat, jsou online pravopisná cvičení (pravopisne.cz), kde si můžete projít a procvičit všechny jazykové jevy, a ty, kterým nebudete rozumět, si můžete dohledat na Internetové jazykové příručce Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR.

Teorii mluvnice si zopakujte v učebnici, která připravuje studenty k maturitě z českého jazyka. Na trhu jich najdete hned několik. Dočtete se v nich všechno, co potřebujete znát o větných členech, skloňování, slovních druzích, členění výpovědi, souvětích atp. Rozhodně byste se měli naučit i základní latinskou terminologii – například latinské názvy sedmi pádů jsou základem, který se v testech pravděpodobně vyskytne. Jejich seznam najdete ve většině učebnic připravujících k maturitě z ČJ, případně můžete poprosit svého vyučujícího, aby vám poradil, co je dobré znát.

Přijímací zkoušky z českého jazyka a literatury jsou jednokolové, tzn. nečeká vás pohovor, pouze písemný test.

Fotografie Pixabay

Autor: Anna Musilová

Další články z rubriky

Jeden den na Gibraltaru

Anna Musilová | 26.06.2017

Jeden den na Gibraltaru

Když zaparkujeme auto v andaluském pohraničním městečku a projdeme pasovou kontrolou,…

Balabán píše o smrti naléhavě i s něhou, patosu a kýči se úspěšně vyhýbá

Zeptej se táty je posledním dílem Jana Balabána, který zemřel krátce před jeho dokončením.…

Volá Londýn aneb prodloužený víkend v britské metropoli

Je deset večer, čtrnáctého září. S čtveřicí kamarádek přijíždíme po celodenním cestování…


© 2019, www.studentbrana.cz - všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Nahoru ↑