Knihy z povinné literatury, které stojí za přečtení (1. část)

Knihy z povinné literatury, které stojí za přečtení (1. část)

Vydáno: 30.11.2015

Guy de Maupassant – Miláček

Éra francouzského realismu v 19. století a jeden z jejích hlavních představitelů se svým vrcholným dílem Bel Ami neboli Miláčkem. Příběh vypráví o mladém, zprvu neúspěšném novináři Georgi Duroy, který lační po bohatství, jehož postupně dosahuje skrze přízeň vážených dam. Čtivé, stále aktuální dílo, o kterém se u zkoušky hezky povídá.

Karel Jaromír Erben – Kytice

Erbenova poezie je z velké části epickou záležitostí, a proto sedne i těm, kteří preferují spíše prózu. Přečíst ji zvládnete během pár hodin a bude vás bavit díky různorodosti jednotlivých balad. Pokud byste přece jen nechtěli poezii číst, můžete si ji čistě kvůli ději pustit – František Antonín Brabec natočil v roce 2000 povedenou filmovou adaptaci. Protože se ale jedná o básnické dílo kypějící jazykovými prostředky, na které se u maturity hodně dbá, doporučuji přečíst si ze sbírky alespoň ty notoricky známé balady jako je Vodník, Svatební košile či Zlatý kolovrat.

Ken Kesey – Vyhoďme ho z kola ven

Brilantní dílo psané z pohledu nespolehlivého vypravěče, schizofrenika Bardema, nám přibližuje zhýralou morálku za zdmi psychiatrické léčebny a osudy vzdorovitého zločince McMurphyho. Je to složitější čtení, ale zato nadčasové. Pokud byste chtěli povinnou četbu ošálit tím, že si pustíte Formanův Přelet nad kukaččím hnízdem, raději si to v tomto případě rozmyslete. Film byl totiž natočen pouze na motivy knihy, není proto její přesnou kopií přenesenou na stříbrné plátno a odchylky v ději jsou patrné.

Josef Škvorecký – Zbabělci

Věrný obraz poválečného zmatku vylíčený očima mladého Dannyho Smiřického, který si i přes neidyličnost doby žije ve svém idylickém světě, ve kterém je důležité hlavně učarovat Ireně a působit za všech okolností jako hrdina. Vážné téma je díky pohledu vypravěče podáváno s vtipem a lehkostí. Pánové, pokud nevíte, jakou knihu na maturitní seznam zařadit, tohle by pro vás mohla být trefa do černého.

Květa Legátová – Jozova Hanule

Nádherný příběh o síle lásky a lidskosti, podaný s citem a něhou, a přesto nezkresleně. Jedná se o novelu Květy Legátové (vlastním jménem Věra Hofmanová), která posloužila v roce 2003 jako předloha k natočení filmu s názvem Želary. Ten byl dokonce nominován na Oscara v kategorii cizojazyčný film. Hlavní roli ztvárnila Aňa Geislerová.

Antoine de Saint-Exupéry – Malý princ

Obrázková knížka pro děti, kterou přesto více milují dospělí. Je v ní spousta životní pravdy a rozhodně byste si ji měli přečíst, i pokud nemusíte. Navíc je v ní mnoho symbolů, o kterých se dá u zkoušky dlouho hovořit.

Arnošt Lustig – Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou

Arnošt Lustig novelu o hrůzných následcích nacistické krutovlády rozhodně nepsal v rukavičkách, jedná se tedy o čtení vhodné spíše pro silnější nátury, přesto si myslím, že by s ním měl být seznámen každý. Pokud si na to netroufnete, za scénářem ke stejnojmennému filmu stojí sám autor, doporučuji tedy zhlédnout aspoň ten.

George Bernard Shaw – Pygmalion

Pygmalion je divadelní hra, čili její čtení uspokojí především ty, co nemají v lásce sáhodlouhé popisy pocitů a prostředí. Soustředí se hlavně na děj zprostředkovaný dialogy, které přetékají vtipem.

Carlo Goldoni – Sluha dvou pánů

Ještě chvíli u těch her zůstaneme. Sluha dvou pánů je komedie z italského klasicistního období. Kombinuje verbální a situační druh komedie, a tak se téměř na každé stránce děje něco humorného. Pokud se vám ji nechce číst, skvěle postačí divadelní záznam s nezapomenutelným Miroslavem Donutilem v hlavní roli.

William Shakespeare – Romeo a Julie

Možná je klišé doporučovat příběh o Romeovi a Julii, ale podle mě by měli všichni příběh znát o trochu detailněji, než jen jako anotaci. K tomu vám skvěle poslouží vynikající filmová adaptace z roku 1968, která je nejvěrnější filmovou kopií psané hry.

Zdroj fotografie: http://weheartit.com

Autor: Anna Musilová

Další články z rubriky

Jeden den na Gibraltaru

Anna Musilová | 26.06.2017

Jeden den na Gibraltaru

Když zaparkujeme auto v andaluském pohraničním městečku a projdeme pasovou kontrolou,…

Balabán píše o smrti naléhavě i s něhou, patosu a kýči se úspěšně vyhýbá

Zeptej se táty je posledním dílem Jana Balabána, který zemřel krátce před jeho dokončením.…

Volá Londýn aneb prodloužený víkend v britské metropoli

Je deset večer, čtrnáctého září. S čtveřicí kamarádek přijíždíme po celodenním cestování…


© 2019, www.studentbrana.cz - všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Nahoru ↑