Kino uvede nejpovedenější románové adaptace loňska

Kino uvede nejpovedenější románové adaptace loňska

Vydáno: 14.07.2016

Oba slavné filmy natočené podle jejich neméně slavných románových předloh se probojovaly do války o Oscara, v obou případech zabodovaly herečky. Kromě adaptací se můžete těšit na životopisný snímek Já, Olga Hepnarová, nové Star Wars nebo oscarový animák Velkou šestku.

14. července Noc bezMoci

Snímek slovinsko-česko-makedonské koprodukce je také filmovou adaptací knihy. Konkrétně povídky Ucho českého spisovatele Jana Procházky. První adaptací byl stejnojmenný film Karla Kachyni z roku 1970, hlavní role si zahráli Radoslav Brzobohatý a Jiřina Bohdalová. Tento remake je o poznání kosmopolitnější, co se týče hereckého obsazení. Příběh, který se tentokrát odehrává v Makedonii na konci 90. let, nám dává nahlédnout pod pokličku politických lží a intrik

15. července Já, Olga Hepnarová

Životopisné drama o psychicky narušené mladé ženě Olze je Čechům dobře známé, vždyť celý její tragický životní příběh se odehrával v tuzemsku. Sepsání scénáře i režie se věnovali dva Češi Kazda a Weireb, pro které je film prvním větším počinem. Do role psychopatky Olgy se rozhodli obsadit polskou herečku Michalinu Olszanskou, kterou nakonec předabovala Češka, většina scén se dokonce natáčela v Polsku a byla počítačově upravena, aby působila autenticky. Ostatně ze stejného důvodu se tvůrci rozhodli pro černobílé vyvedení. Celkový výstup můžete vidět v pátek v letním kině.

16. července Pokoj

Výjimečná stejnojmenná kniha spisovatelky Emmy Donoghue není prvním autorčiným dílem. Adaptovaný scénář ale napsala poprvé, a hned si vysloužila nominaci na Oscara. Představitelka hlavní hrdinky Brie Larson si sošku dokonce odnesla.  Nesmírně napínavé psychologické drama vypráví příběh pětiletého Jacka, který za svůj život nepoznal nic jiného, než Pokoj, který je pro něho a jeho Mami vlastně vězením, v němž oba už sedm let drží psychopat, jemuž Jack přezdívá příznačně Čert. Jednoho dne se Mami podaří s Jackem utéct, a teprve tehdy začíná pravý boj; boj o přežití v tom velkém světě mimo čtyři zdi. Pokoj patří režijně a herecky mezi špičky loňského roku a je něčím, co byste si rozhodně neměli nechat ujít.

17. července Star Wars: Síla se probouzí

Fanoušci kultovní filmové série Star Wars se vloni konečně dočkali. Do kin dorazilo zbrusu nové pokračování s podtitulem Síla se probouzí, a to ve velkém stylu. Film, v jehož obsazení září klasik Hvězdných válek Harrison Ford, ale třeba i výrazný nováček Adam Driver, si vysloužil pět oscarových nominací, mimo jiné i za hudbu. Není divu, jejím autorem je velký skladatel John Williams, jehož jméno je s Válkami spjato už od samého počátku.

18. července Dánská dívka

Velká filmová adaptace číslo dvě. Přenáší nás do Kodaně dvacátých let minulého století, do života jednoho z nejlepších dánských malířů, který jednoho dne poslouží jako model převlečený za dívku své ženě, která je také malířka. Silná emocionální identifikace s ženským já v něm rozpoutá zmatek a on dojde k přesvědčení, že může být šťastný jedině jako žena. Za roli chápavé a podporující manželky si sošku odnesla Alicia Vikander, ačkoliv mnozí byli přesvědčeni, že Oscar bude stejně jako loni patřit „dánské dívce“ Eddiemu Redmaynovi.

19. července Whiplash

Pokud jste milovníci jazzu a hudebních filmů, určitě si v úterý nenechte ujít loňský americký trhák Whiplash, který vypráví příběh devatenáctiletého hudebníka, který se, pronásledovaný neúspěšnou spisovatelskou kariérou svého otce, snaží prorazit ve světě muziky. Jednou si ho všimne uznávaný dirigent proslulý svými učitelskými schopnostmi a přibere ho do své kapely. A mladíkova cesta na vrchol může začít. I tento film získal tři nominace na Oscara, jednu z nich proměnil J.K.Simmons.

20. července Velká šestka

Středa přináší další animovaný příběh. Oscarový snímek Velká šestka ale není zábavou jenom pro děti, tohle akční komediální dobrodružství si užijete v každém věku. Vypráví o partě mladých géniů, kteří konstruují vlastní roboty, z nichž jeden se stane jedním z jejich nejbližších přátel. Pokud vám tahle rodinná komedie utekla vloni v klasických kinech, můžete na ni 20. července zavítat do toho letního.

Fotografie René Faktor

Autor: Anna Musilová

Další články z rubriky

Zátopek: Komiks o životě velkého sportovce i člověka

Když jsem byla dítě, komiksy jsem milovala. Jak jsem ale dospívala a pomalu přecházela od…

 Když psal o lásce Tolstoj, Shakespeare & London...

...a mnozí další. Sbírku psaní a básní od největších mužů historie budou čeští čtenáři…

Kniha roku se nekoná, Do vody je chaos. Ale s podmanivou atmosférou

Když v roce 2015 vyšla Dívka ve vlaku, stal se z ní během pár měsíců hit, často…


© 2019, www.studentbrana.cz - všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Nahoru ↑