Jak se připravit na pohovor?

Jak se připravit na pohovor?

Vydáno: 25.09.2016

Zjistěte si co nejvíce informací o společnosti, pro kterou chcete pracovat

Při pohovoru má personalista zjistit co možná nejvíce o lidech, kteří se o danou pozici ucházejí. Je sice hezké, že máte spoustu dovedností, vysokou školu jste absolvovali s vynikajícím prospěchem a mluvíte plynule anglicky, ale tohle všechno můžete využít v ledajaké firmě. Personalista chce vědět, proč jste si vybrali právě tu jejich. Případně, a není to žádná výjimka, si vás rovnou vyzkouší z nejrůznějších informací (čím přesně se společnost zabývá, jak se liší od konkurence, jak dlouho na trhu působí atp.), takže si o podniku něco zjistěte. Nemusíte se nazpaměť učit celou historii firmy ani jména všech potencionálních nadřízených, ale zkrátka se vyplatí mít všeobecný přehled. Také si dejte pozor na to, jak informace prezentujete. Není to školní zkoušení, ale pohovor. Proto se pokuste odpovídat nenuceně, ne křečovitě dolovat z paměti poslední zbytky naučených informací.

Připravte si odpovědi

Že to nejde? Ale jde! Personalisté se při vedení pohovoru drží určitých pravidel a ty nejnepříjemnější otázky bývají často ty, které uslyšíte u každého druhého pohovoru. Jedna z takových otázek je „Proč bychom měli vybrat právě vás?“. Tady je předpokladem znalost pozice, o kterou se ucházíte, chápání její náplně. Pokud víte, co zhruba budete mít na starost, můžete personalistovi předvést všechny vaše schopnosti, které se k vykonávání dané práce hodí. Budete-li například pracovat s kolektivem, pomůže vám, když řeknete, že jste komunikativní a navíc týmový hráč. Další typickou otázkou je: „Jaké jsou vaše slabé stránky?“ Na tuto otázku se určitě vyplatí mít v záloze odpověď, u pohovoru budete jen těžko vymýšlet něco, co by vám pomohlo a neshodilo vás to. A pokud naopak neřeknete nic, budete působit arogantně a sebestředně. Vtip je v tom uvést něco, co nepůsobí výhradně jako negativum. Například upovídanost, netrpělivost apod. Další dotazy často směřují na peníze. Jaké ohodnocení si představujete? Jak ale odpovědět, aniž byste se podcenili nebo naopak nadhodnotili? Na tohle existuje jednoduchý trik. Na internetu si můžete anonymně porovnat plat podle pozice a regionu, takže si předem zjistěte, kolik bere například hotelová recepční v Praze a podle toho se orientujte (samozřejmě hlásíte-li se na zmíněnou pozici v Praze).

Pozor na diskriminaci

Existují ale i otázky, které by žádný personalista pokládat neměl a vy nejste povinni na ně odpovídat, protože mohou diskriminovat. Jedná se například o otázky týkající se vašeho vyznání, potomků nebo členství v politické straně.

Nebojte se ptát

Není důležité jen to, co odpovíte, ale i na co se zeptáte. Připravte si dopředu jednu či dvě otázky, které personalistovi ohledně pozice položíte. Například jak vypadá typický den zaměstnance nebo jestli firma pořádá nějaké mimopracovní akce pro pracovníky.

Důležité dokumenty s sebou

Nezapomeňte si přinést aktuální životopis, případně ukázky prací a kontakty na osoby (většinou bývalé zaměstnavatele), které na vás mohou podat reference.

Zdroj fotografie: Saxons Blog

Autor: Anna Musilová

Další články z rubriky

Jeden den na Gibraltaru

Anna Musilová | 26.06.2017

Jeden den na Gibraltaru

Když zaparkujeme auto v andaluském pohraničním městečku a projdeme pasovou kontrolou,…

Balabán píše o smrti naléhavě i s něhou, patosu a kýči se úspěšně vyhýbá

Zeptej se táty je posledním dílem Jana Balabána, který zemřel krátce před jeho dokončením.…

Volá Londýn aneb prodloužený víkend v britské metropoli

Je deset večer, čtrnáctého září. S čtveřicí kamarádek přijíždíme po celodenním cestování…


© 2019, www.studentbrana.cz - všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Nahoru ↑