Jak se obléci na pracovní pohovor?

Jak se obléci na pracovní pohovor?

Vydáno: 27.11.2016

Šaty dělají člověka. A platí to dvojnásobně na pracovním pohovoru, protože člověku, který vás vůbec nezná, neví, jací jste, o vás zprvu nejvíce řekne to, co máte na sobě. Vhodným oděvem si můžete jedině pomoci. Jak by mělo ideální oblečení na pohovor vypadat?

Méně znamená více

Ať se hlásíte na jakoukoliv pozici, nikdy neprohloupíte, oblečete-li se střídmě. Neznamená to, abyste na sebe navlékli vytahaný svetr ke krku a byli za šedou myš, ani abyste sháněli podpatky či kravaty a stylizovali se do jiné role. Navíc ne všechna povolání takové oděvy vyžadují. Je ale vhodné, abyste si vybrali spíše neutrální barvy (černá, bílá, tmavomodrá), než křiklavé, klasické střihy a šetřili s doplňky (to samozřejmě platí především pro dámy). Berte na vědomí, že pracovní pohovor je první osobní kontakt s možným zaměstnavatelem, proto byste měli za každých okolností působit profesionálně.

Buďte upravení

Být upravený nespočívá ve výběru oblečení, ale v drobných detailech. Mastné zacuchané vlasy, utrhané knoflíky, nevyžehlené sako, oprýskané nehty, špinavé boty. I tyto detaily o vás řeknou hodně a personalisté si jich všímají. Před ochodem na pohovor se někomu ukažte, možná si všimne detailu, který jste zanedbali a nevšimli si ho. Do tašky si přibalte drobné pomůcky, abyste se mohli případně upravit ještě těsně před pohovorem; hřeben, pilník, hygienické ubrousky, rtěnku atp.

Zkuste si zjistit, co nosí vaši budoucí kolegové

Černobílou kombinací sice nic nezkazíte, ale můžete se pustit i do drobnějších experimentů, pokud si například na stránkách firmy či v nějakých propagačních materiálech zjistíte, co nosí tamní zaměstnanci, a obléci se podobně. Budete tak vypadat, že jako byste do oné společnosti už vlastně patřili.

Tetování a jiné ozdoby schovejte

Pokud máte tetování či piercing na nějakém viditelném místě, neuškodí ho před pracovním pohovorem zamaskovat. Zvlášť pokud se hlásíte na pozici, kde budete v pravidelném kontaktu se zákazníky. Dnešní svět je sice čím dál liberálnější, ale malůvky na těle jsou ještě stále na většině pozic nežádoucí.

Komfort na prvním místě

Ať už si oblečete cokoliv, hlavní je, abyste se v tom cítili pohodlně. Bude-li vás něco tlačit, škrtit a podobně, budete se soustředit akorát na to, že vám není příjemně, ne na člověka, který s vámi bude hovořit, a už vůbec ne na patřičné odpovědi. Proto se ujistěte, že daný oděv nejen vypadá dobře, ale navíc vám poskytuje dostatečný komfort.

Fotografie: evgenyatamanenko - Dollar Photo Club

Autor: Anna Musilová

Další články z rubriky

Jeden den na Gibraltaru

Anna Musilová | 26.06.2017

Jeden den na Gibraltaru

Když zaparkujeme auto v andaluském pohraničním městečku a projdeme pasovou kontrolou,…

Balabán píše o smrti naléhavě i s něhou, patosu a kýči se úspěšně vyhýbá

Zeptej se táty je posledním dílem Jana Balabána, který zemřel krátce před jeho dokončením.…

Volá Londýn aneb prodloužený víkend v britské metropoli

Je deset večer, čtrnáctého září. S čtveřicí kamarádek přijíždíme po celodenním cestování…


© 2019, www.studentbrana.cz - všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Nahoru ↑