Jak mít více času na čtení

Jak mít více času na čtení

Vydáno: 29.12.2015

Ať už jste studentem vysoké nebo střední školy nebo dokonce žák základní školy, najdou se momenty, kdy něco musíte přečíst. Může jít o odbornou literaturu nebo beletrii, což se často překládá jako povinná a doporučená četba. Jenže času není nazbyt, jak tedy najít čas číst? Možná vás to překvapí, ale času na čtení máte ve skutečnosti více, než si myslíte.

VYUŽÍVEJTE AUDIOKNIH

Možná nemáte náladu v přeplněném metru, vlaku či tramvaji vytahovat nějakou bichli nebo se vám třeba může dělat ze čtení za jízdy špatně, i tací jsou. Proto existuje skvělá vymoženost moderní doby, kterou jsou audioknihy. Prostě si pusťte čtení do sluchátek! Některé knihy jsou dostupné ke stažení zdarma, jiné si musíte koupit. Celková databáze je ale široká, takže o slušný výběr máte postaráno.

MĚJTE V KNIZE ZÁLOŽKU

Pokud si potrpíte na klasiku a raději než audioknihy a čtečky volíte klasickou papírovou verzi, nezapomeňte používat záložku. Stačí obyčejný kus papíru, důležité ale je, že vás to uchrání přes situací, kdy čtete kapitolu, o které za čtvrt hodiny zjistíte, že už jste ji dávno četli. Stejně tak vás ušetří zmateného listování knihou ve snaze přijít na to, kde jste to minule vlastně skončili. Obojí je ztráta času, nemyslíte?

NEČTĚTE VÍCE KNIH NAJEDNOU
Možná se vám to na první pohled bude zdát časově úspornější, ale to je omyl. Soustředit se na víc knih pro vás bude nejspíš problematické (máte-li navíc podobné žánry, budou se vám příběhy nebo témata plést) a stejně tak i stresující, že musíte dočíst tohle, jenomže máte rozečtené ještě tamto a sotva jste začali s támhletím. Zredukujte to a stihnete toho dvakrát tolik.

MÍSTO NOTEBOOKU NEBO MOBILU OTEVŘETE KNIHU

Pokud nečtete knihy v elektronické podobě nebo zrovna nepracujete na něčem důležitém, pravděpodobně akorát plýtváte čas. Ruku na srdce, kolikrát za den/týden se přistihnete, že sedíte před obrazovkou přilepeni k nějaké sociální síti a čtete články á la Největší trapasy roku 2015, místo abyste četli něco pořádného? Když to omezíte aspoň na polovinu, hned získáte nějakou tu hodinu času na čtení navíc.

RUŠIVÉ ELEMENTY PRYČ

Tenhle bod souvisí s tím předchozím, ovšem tady ho ještě trochu rozšířím. Pokud nebydlíte sami, snažte se eliminovat i rušivé elementy, které sami přímo neovlivňujete. To, že vy zrovna čtete, neznamená, že druzí budou chodit po špičkách. A taky to neznamená, že byste je měli vyhodit na ulici. Ale zkuste třeba ucpávky do uší nebo tišší místnost na druhém konci domu/bytu či úplně opustit „civilizaci“ a sednout si s knihou do přírody. Zlepšení soustředění je garantováno.

KDYŽ VÁS KNIHA NEBAVÍ, NEČTĚTE JI

Ovšem, někdy nemáte zbytí a prostě musíte, i kdybyste sebevíc nechtěli. Ale většinou máte škálu knih, ze kterých si můžete vybrat. Vezměme si například téma vývojové psychologie. V knihovně vám určitě nabídnou tucty knih od stejně velkého počtu autorů, kteří to podali po svém. Nevyhovuje vám jeden? Vyměňte ho za jiného a třeba to bude lepší. Když se ale do čtení budete nutit, ztratíte spoustu času otráveným zíráním do zdi, takže vlastně ani číst nebudete. Proto je vhodné mít po ruce více „vzorků“, mít z čeho vybírat.

ČTĚTE PŘED SPANÍM

Tohle je vůbec ta nejúčinnější rada. Před spaním má totiž na čtení čas každý. Když si večer lehnete do postele, stejně neusnete hned. Mně osobně to například trvá tak patnáct dvacet minut, než usnu, někdy i déle. Proč tedy nevyužít ten čas k listování knihou? 

Autor: Anna Musilová

Další články z rubriky

Jeden den na Gibraltaru

Anna Musilová | 26.06.2017

Jeden den na Gibraltaru

Když zaparkujeme auto v andaluském pohraničním městečku a projdeme pasovou kontrolou,…

Balabán píše o smrti naléhavě i s něhou, patosu a kýči se úspěšně vyhýbá

Zeptej se táty je posledním dílem Jana Balabána, který zemřel krátce před jeho dokončením.…

Volá Londýn aneb prodloužený víkend v britské metropoli

Je deset večer, čtrnáctého září. S čtveřicí kamarádek přijíždíme po celodenním cestování…


© 2019, www.studentbrana.cz - všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Nahoru ↑